PAYLAŞ
fethiye
fethiye
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Doğal güzelliklerinin yanı sıra Fethiye, tarihi ile de dikkat çekmektedir. Yerleşim yeri olarak çok eski çağlara dayanan Fethiye, Antik dönemde, “Işık Yurdunun İnsanları” olarak adlandırılan Likyalılar’a da ev sahipliği yapmıştır. Uzun bir süre Makri adı olarak bilinen Fethiye, 1934 yılında Şam’dan havalanarak Teberiye yakınlarında uçağı düşürülüp şehit edilen pilotumuz Fethi Bey’in adını almıştır. Akdeniz Bölgesi’ne baktığınızda doğası, insanı ve atmosferi ile gezilecek yerler arasında en çok rağbet gören Fethiye’dir. Oldukça zengin bir coğrafiye sahip olan bu güzel yeri sizler de planınıza eklemeyi unutmayın.

Fethiye Gezilecek Yerler

Fethiye’de çok sayıda gezilecek yer bulunmaktadır. Ayrıca burada bulunan manzara dolu tepeler, masmavi deniz ve gökyüzünün uyumu da hiç azımsanmayacak kadar iyidir.

Ölüdeniz

Ölü deniz
Ölü deniz

Fethiye denilince akla gelen ilk yerler arasında Ölüdeniz yer almaktadır. Doğa Kampı ve Macera Kampı seçenekleri ile de çok iyi bir bölge olan Ölüdeniz, ismini dalgasız ve hareketsiz olmasından dolayı almıştır. Burada çeşitli aktiviteleri de gerçekleştirmeniz mümkündür.

Kelebekler Vadisi

kelebekler vadisi
Kelebekler vadisi

Kelebekler Vadisi, Fethiye’ye gidenlerin mutlaka ziyaret etmesi gereken yerler arasında bulunur. Bu vadiye 3 şekilde ulaşmanız mümkündür. Birincisi ise Ölüdeniz tekne turları ile. Bu tur sayesinde Kelebek Vadisi’ne gidebilir daha sonra burada 1 saatlik yüzme arasını değerlendirebilirsiniz. Bu vadiye gidiş için tur ücreti 20 TL’dir. Ayrıca konaklamak isterseniz çadırlar için de 45 TL talep ediyorlar. İkinci seçenek ise Ölüdeniz’den 8 kilometre karayolunu otostop ya da dolmuşlar ile kat edebilirsiniz. Bu şekilde vadiyi yukarıdan görmeniz de mümkün. Son olarak da Faralya Köyü’na giderek bedava konaklayabilirsiniz. Orada çok sayıda vadi manzarası olan alanlar bulunmaktadır.

Kabak Köyü

Kabak Köyü
Kabak Köyü

Bu köy Kelebekler Vadisi’ne 8, Ölüdeniz’e de 15 kilometre uzaklıktadır. Kabak Köyü’ne dolmuşla gitmek mümkün ancak aracınız ile gitmenize izin verilmemektedir. Kabak’ta çok sayıda duş, market ve elektrik ihtiyacınızı görebileceğiniz yerler bulunmaktadır. Eğer sizler de çadır ve kamp konusuna ilgili iseniz. Kabak Köyü’ne giderek çadır kurabilirsiniz. Sahilin yanına kurmanıza izin verilmez ancak biraz yakın yerlerine kurmanız mümkündür.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here