PAYLAŞ
floransa
floransa
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

floransaArno Nehri çevresinde kurulan Floransa şehri Kuzey İtalya’daki Toskana bölgesinin başkentidir. Geçmişte olduğu gibi günümüzde de Avrupa ve İtalya için önemli bir ticaret merkezi olan Floransa, muhteşem mimarisi, tarihi yapısı ve sosyal yaşamı ile her zaman cazibe merkezi olmayı başarmıştır. Floransa’nın tarihi Milattan Önce 59 yılına kadar dayanmaktadır. Jül Sezar ordusundan emekliye ayrılan bir asker Arno Nehri çevresinde şehir kurmuştur. 1469 ile 1492 yılında altın çağını yaşayan Floransa, günümüze kadar ulaşan tarihi yapıları ile dikkat çekmektedir. Ayrıca Floransa sanat olarak da oldukça gelişmiştir. Şehir içerisinde çok sayıda sanat galerileri ve müzeler yer almaktadır. Ünlü sanatçılar Michelangelo ve Leonardo da Vinci  de yine bu şehirde yetişmiştir.

Floransa Nerededir?

Floransa, Kuzey İtalya’da yer almaktadır. Arno Nehri çevresinde kurulan şehirde İtalyanca konuşulmaktadır. Ancak turistik bir bölge olduğu için İngilizce bilen sayısı da oldukça fazladır. Şehirde kullanılan para birimi ise Euro’dur.

Floransa’ya Ne Zaman Gidilir?

Floransa’da Akdeniz iklimine yakın olan subtropikal bir iklim hakimdir. Yazlar sıcak olurken, kışlar da çok soğuk değildir. Yaz aylarında ise bol yağış görülebilmektedir. Ortalama sıcaklıklar yaz aylarında 24 iken kış aylarında 6,5 derecedir. Turistler genellikle Floransa’ya yaz aylarında gitmektedirler. Bu dönemde müzeleri, tarihi yapıları ve sokakları kolaylıkla gezebilirsiniz. İlkbahar ve sonbahar ayları ise seyahatin tadını çıkaracağınız zamanlar arasında yer almaktadır.

Floransa’da Gezilecek Yerler

Tarihi dokusu ile dikkatleri üzerine çeken Floransa’da çok sayıda gezecek yer bulunmaktadır.

Uffizi Galerisi

Uffizi Galerisi
Uffizi Galerisi

Floransa’nın dünyaca ünlü galerilerinden olan Uffizi Galerisi Dük. I. Casimo için ofis olarak hazırlanmıştır. 1560 ile 1580 yılları arasında inşa edilen yapı, günümüzde sanat galerisi olarak kullanılmaktadır. Binanın iç avlusu çok uzun olmakla birlikte direkt olarak Arno Nehri’ne açılmaktadır.

Floransa Katedrali

Floransa Katedrali
Floransa Katedrali

Fransa’nın en büyük ve en ünlü katedrali, Santa Maria del Fiore ve Duomo olarak da adlandırılmaktadır. 1296 ile 1436 yılları arasında gotik tarzda inşa edilen nadir yapılardan birisidir. Floransa Katedrali’nde en dikkat çeken kısım ise girişteki saattir. 24 saatinin güneş batışına göre ayarlandığı saat hala çalışmaktadır.

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here