PAYLAŞ
Zeugma Müzesi
Zeugma Müzesi
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Gaziantep ilimiz birçok uygarlığın bünyesinde barındırmış olan medeniyetlerin beşiği bir ilimizdir. Gaziantep, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin Hem yemek hem de Tarih konusunda ilk sıralarda bulunan ilimizdir.

Gaziantep Gezilecek Yerler

Eğer Gaziantep ilimizi ziyaret edeceksiniz pazartesi günleri müzelerin kapalı olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Sadece Zeugma değil tüm Müzeler Pazartesi günü kapalı olacaktır. Eğer Gaziantep ilimize Sabah saatlerinde indiğiniz takdirde yapacağınız ilk iş katmer kahvaltısı yapmak olsun. Katmer; ince olarak açılan bir hamurun uygun fırınlarda pişirilerek bol fıstıklı bir kahvaltıdır. Hemen hemen tüm pastanelerde sıcak simit, poğaça bulabilirsiniz. Bunlar katmerin üstüne güzel bir ek öğün olacaktır.

Antep Kalesi

Antep Kalesi
Antep Kalesi

Gaziantep Kurtuluş Savaşı’nda bu kalede çoğunluğu halk olmak üzere şehrimizi savunmuştur. Kalenin iç kısmında bulunan “Kahramanlık Panoraması” milli mücadelenin nasıl gerçekleştiğini Bizlere anlatıyor. Kalenin girişinde; Savaş alanına Erzak taşıyan çocukların gece uykudayken pusuya düşürülen durumunu temsili bir şekilde gösteren bir heykel bulunuyor.

Zeugma Müzesi

Zeugma Müzesi
Zeugma Müzesi

Zeugma Müzesi göreceğiniz en muhteşem şehir müzelerinden biridir.  Dünyanın ilk üç mozaik Müzesi’nden birisi Gaziantep’te bulunmaktadır. Şu anda dünyanın en büyük Mozaik Müzesi unvanını elinde tutuyor. Müze içerisinde üç boyutlu bir tanıtım filmi izleyebilirsiniz. Zeugma Müzesi üç kattan oluşmaktadır. En alt katta kazı kalıntıları bulunduğundan o kata girişinize izin verilmiyor. Diğer katlarda tanrı evlerinin hikâyeleri bulunmaktadır. En üst katta karanlık bir odada bulunmakta olan Gaziantep’in Zeugma’nın simgesi olan “Çingene Kız” mozaiği bulunmaktadır.

Emine Göğüş Mutfak Müzesi

Emine Göğüş Mutfak Müzesi
Emine Göğüş Mutfak Müzesi

Müze içerisinde eski çağlarda kullanılmakta olan birçok çömlek, güğüm ve günümüz çağında da kullanılmakta olan pek çok mutfak malzemesi sergiye sunulmaktadır. Müzenin duvarlarında Gaziantep’e özgü olan yemekler, baharatlar, tatlılar içerikleriyle Türkçe ve İngilizce olarak duvarları süslemektedir.

Para Müzesi

para müzesi
para müzesi

Müze içerisinde her ülkeden ve her tarihten birbirinden ilginç birçok para bulunmaktadır.

Gaziantep Savaş Müzesi

Gaziantep Savaş Müzesi
Gaziantep Savaş Müzesi

Müze Savaş eserlerini değil, Savaş destanlarının sergilendiği bir müzedir. Müze duvarlarında Antep savunması, Savaşı’nın süreci, kahramanlar, savaştaki sayısal değerler, zamanında söylenmiş sözler sergileniyor. Ayrıca savunmayı anlatan bir sinevizyon gösterisi de bulunmaktadır.

Gaziantep Oyuncak Müzesi

Gaziantep Oyuncak Müzesi
Gaziantep Oyuncak Müzesi

Sunay Akın’ın Gaziantep’te açtığı bir oyuncak müzesi olarak biliniyor. Eğer çocukluğunuza dönmek istiyorsanız bu müzeyi ziyaret edebilirsiniz.

Medusa Cam Eserleri Müzesi

Medusa Cam Eserleri Müzesi
Medusa Cam Eserleri Müzesi

Cam eserlerin sergilendiği eski bir Antep evinden oluşturulan bir müzedir.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here