PAYLAŞ
Gence
Gence
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Gence Kafkasya’nın en büyük ve en eski şehirlerinden biri olup,  Azerbaycan’ın en önemli şehirlerinden biridir. Gence beşinci yüzyılda kurulmuş olup, şehrin adı, geniş, bol anlamına gelmektedir.

Gence şehri hakkında birçok bilgi Dede Korkut Hikayeleri’nde bulunmaktadır. Yıllar boyunca Gence’nin adı birçok kez değiştirilmiştir. Bu şehir Rusya İmparatorluğu devrinde (1804-1918) Elizavetpol, daha sonrasında (1920-1935) Gence adını almıştır. 1991 yılında Azerbaycan’ın bağımsızlığını kurmasıyla beraber, Gence Azerbaycan’ın ikinci büyük şehri olmuştur.

Nizami Gencevi’nin Anıt Mezarı

Nizami Gencevi’nin Anıt Mezarı
Nizami Gencevi’nin Anıt Mezarı

Ünlü şair Nizami Gencevi, Gence şehrinde doğmuştur ve soyadını buralı olduğu için Gencevi olarak koymuştur. Nizami Gencevi bütün dünyaca meşhur Leyla ile Mecnun mesnevisinin yazarıdır. Dolayısıyla bu büyük şair için şehrin merkezinde anıt dikilmiştir. Aynı zamanda mezarı da, şehir merkezinde bulunmaktadır.

Bootle House (Şişe Ev)

Bootle House (Şişe Ev)
Bootle House (Şişe Ev)

Şişe ev, ya da buranın söyleyişiyle Butulka Ev, ilginç bir mimari yapı görmek isteyenler için birebirdir. Binanın yapımında tuğla yerine cam şişe kullanılmıştır ve bu cam şişelerin sayısı 50 bindir. Minik bir balkona sahip olan ve renkli taşlarla süslenmiş bu ev sanki masallardan fırlamış. Her yıl yüzlerce turisti misafir eden bu ev görenlerin yüzünde tebessüm oluşturuyor.

Cuma Camii

Cuma Camii
Cuma Camii

BU cami Hükumet binası ile Han Bağı arasındadır ve son derece önemli bir kültür mirasıdır. 17. Yüzyılda yapılmış olan bu camii Şah Abbas olarak da, anılmaktadır. Cuma Camii Gence’nin en çok ziyaret edilen yerlerinden biridir. Caminin külliyesinde hamam, medrese ve mezarlık bulunmaktadır. Bu camii kırmızı tuğladan yapılmıştır ve  içinde köşelere bitişik idare odaları bulunmaktadır. Camiinin hemen yanında Cevat Han Türbesi bulunmaktadır. Burası turistlerin en uğrak noktası olarak bilinmektedir.

Gence Mutfağı

Gence Mutfağı
Gence Mutfağı

Azerbaycan mutfağının Türkiye mutfağıyla çok fazla  ortak noktası bulunmaktadır.

Azerbaycan 9 iklime sahiptir ve buda mutfağının çok zengin olmasını belirtmektedir. Nane, fesleğen, dereotu, kişniş, maydanoz, tarhun, pırasa, Frenk soğanı, mercanköşk, kekik, yeşil soğan ve su teresi ile birçok Azerbaycan yemeklerinde karşılaşacaksınız.

Azerbaycan mutfağının en ünlü yemeği pilavdır. 40 çeşit pilav tarifi vardır ve hepsi birbirinden lezzetli.

 

 

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
İlgili etiketler : gence, azerbaycan gence

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here