PAYLAŞ
Edirne
Edirne
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Tarih boyunca birçok olaya şahitlik etmiş güzel şehrimiz Edirne her köşesinde ayrı bir güzellik barındırıyor. Şehir hem tarih hem de yeşillik kokuyor. Yemeniz gereken lezzetleri ve sıcakkanlı insanlarıyla da Edirne sizi kendine çekmeyi başarıyor. Günübirlik olarak bile gezebileceğiniz Edirne’de görmeden dönmemeniz gereken yerleri sizler için sıraladık.

Edirne
Edirne

Selimiye Camii

Selimiye Camii
Selimiye Camii

Şüphesiz ki Edirne deyince akla direkt Selimiye Camii gelir. Şehrin içerisindeyken bile caminin gösterişli minarelerini nerede olursanız olun görebilirsiniz. Mimar Sinan’ın bu kusursuz sanatını görmek için her gün şehir dışından birçok ziyaretçi geliyor. Edirne’nin yerlileri de caminin kusursuz mimarisini incelemeyi seviyor. Mimar Sinan’ın “Ustalık Eseri” olarak adlandırdığı bu sanatı Edirne’de görülmesi gereken yerlerin başında geliyor.

Sultan II. Bayezid Sağlık Külliyesi

Sultan II. Bayezid Sağlık Külliyesi
Sultan II. Bayezid Sağlık Külliyesi

Edirne’nin ortasında ödüller almış bir müze. Eğer tarihle yakından ilgiliyseniz burası mutlaka uğramanız gereken bir yer. Müzenin içerisinde 400 yıl boyunca hastalara şifa sağlamak amacıyla yapılan tedaviler, tedavide kullanılan araç-gereçler yer alıyor. Müzede her yeni gördüğünüz şeyle tarihe bir adım daha yaklaşıyorsunuz. Geçmişteki zor şartları değerlendirip günümüzle karşılaştırabiliyorsunuz. Gezdikçe keyif alabileceğiniz ve zamanın nasıl geçtiğini unutacağınız bir müze diyebiliriz.

Ali Paşa Çarşısı

Ali Paşa Çarşısı
Ali Paşa Çarşısı

Burası Edirneliler arasında “Kapalı Çarşı” olarak da anılıyor. Fakat bilinen ismi “Ali Paşa Çarşısı”dır. Burası Kanuni Sultan Süleyman zamanında yapılmıştır. Osmanlı döneminde içerisinde oldukça pahalı eşyalar satılıyordu. Şuanda ise daha çok şehrin dışından gelenlere Edirne’yi hatırlatacak objeler bulunuyor. Bunun dışında giyim, kuruyemiş, petshop tarzı dükkanlar da bulunuyor.

Edirne’nin Tadı Tava Ciğeri

Tava Ciğeri
Tava Ciğeri

Her şehrin kendine özgü bir tadı bulunuyor. Edirne’nin damak lezzetinde ise tava ciğer var. Çarşıya çıktığınız an tava ciğer yapan yer bulmamanız imkansız. Fakat ağzınızın tadına düşkünseniz Edirne’de gideceğiniz en iyi tava ciğer mekanı “Aydın Tava Ciğer” olacaktır. Değişik tatlar denemeyi seviyorsanız tava ciğeri de bu lezzetleriniz arasına katabilirsiniz.

Edirne’nin En Yeşil Mahallesi Karaağaç

Edirne Karaağaç
Edirne Karaağaç

Lozan’da tazminat olarak aldığımız bir yer olan Karaağaç her köşesinde bir yeşillik, bir doğa bulunduruyor. Genellikle buranın ziyaretçileri buraya bisiklet kiralayarak gidiyorlar. Çünkü yeşillikler arasında bisikletle gezmenin tadı burada bir başka. Karaağaç’ta yer alan bir diğer güzellik ise tren istasyonu oluyor. Osmanlı’nın son dönemlerinden kalma olan bu tren de ziyaretçilerin bir numaralı durağı olmayı başarıyor.

Emirgan Çay Bahçesi

Emirgan Çay Bahçesi
Emirgan Çay Bahçesi

Edirne’yi gezmeyi bitirdiyseniz sırada Meriç Nehri’ne karşı açık havada kahvenizi yudumlamak yer alıyor. Karaağaç mahallesinde bulunan bu nezih çay bahçesi açık havayla buluşup dinlenmek için oldukça güzel bir yer. 263 metre uzunluğu ve 7 metre genişliğe sahip olan köprü eşliğinde Edirne gezinizi bitirebilirsiniz.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
İlgili etiketler : edirne

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here