PAYLAŞ
Giresun
Giresun
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Tatil rotanızda farklılık istiyorsanız eğer yeşilin birbirinden farklı tonlarını bir arada görebileceğiniz, diğer Karadeniz şehirleri kadar popüler olamamış ancak kendi içindeki gizliliğiyle tatilcileri kendisine hayran bırakmayı başarabilen bir şehre doğru yola çıkabilirsiniz. Kirazın anavatanı, fındığın başkenti şehrin sloganıdır. Her türlü fındıklı tatlı, fındık ezmesi, kavrulmuş tuzlu fındık bolca karşınıza çıkar bir de fındık yağı var kokusuz renksiz çok sağlıklı ve hafif olmasına rağmen fiyatı oldukça ağırdır. Kiraz mevsimi kısa bir meyvedir ancak kışa saklamak için kirazın turşusunu yaptıklarından, kirazın kavurmasını da burada yemeniz mümkün. Şehir dağın yamacında kurulmuş olduğundan sokaklar sahile dik olarak inmektedir. Şehri gezmek isterseniz sürekli olarak tırmanış halinde yürümeyi göze almanız gerekmektedir. Giresun’un sırlarını aşağıda sıraladık,
Giresun Adası, Karadeniz’deki 2 adadan en büyüğü ve içinde yaşam olan tek adasıdır. Giresun Limanından günü birlik turlar ile rehber eşliğinde gezilebilir. Adada eski manastır kalıntıları ve bir şapel bulunmakta. Ada aynı zamanda göçmen kuşlar için uğrak yeridir. Adanın Mitolojik değeri ve efsanelerini tur rehberinden dinleyebilirsiniz.
Giresun Kalesi, Şehrin en yüksek yerinde tüm şehre hakim bir konumdadır. Seyir terası olarak şehir ve deniz manzarası eşliğinde çayınızı içebilirsiniz. Mesire alanlarında piknik de yapabilirsiniz.

Giresun Kalesi
Giresun Kalesi

Gogora Kilisesi (Giresun Müzesi) 18. Yüzyıldan kalma kilise 1988 yılında müze olarak düzenlenmiştir. Şehrin çeşitli yerlerinden çıkarılmış olarak arkeolojik eserleri müzede ziyaret edebilirsiniz.

Gogora Kilisesi
Gogora Kilisesi

Giresun Plajları, Karadeniz’in hırçın dalgalarıyla boğuşmak isterseniz sahil şeridi boyunca yapılan yeni plajları kullanabilirsiniz. Çoğunda kamp ve bungalov gibi konaklama imkanları da bulunmakta.

Giresun Plajları
Giresun Plajları

Giresun Yaylaları, Yayla turizmi dendiğinde akla ilk gelen şehirlerden birisi Giresun’dur. Kümbet Yaylası, Paşakonağı Yaylası, Sis Dağı Yaylası, Gölyanı Yaylası, Kulakkaya Yaylası, Bektaş Yaylası, Susuz Yaylası, Uzunalan Yaylası, Çağman Yaylası, Karagöl Yaylası’dır. Ancak yaylaya çıkılacaksa şehir halkı yağış olmayan zamanda çıkılmasını önermektedir. Yağışlı günlerde yollarda kayma olması sebebiyle yaylaya çıkmayı tercih etmezler. Ancak küçük bir ayrıntı var Giresun’da yağışın olmadığı gün bulmak çok da kolay değil ne yazık ki.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here