PAYLAŞ
Havana
Havana
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Alışmışın dışında sokakları, insanları, yaşantısı ve her zaman özgürlüğü için kafa tutmuşların ülkesi olarak gösterilen Küba’nın başkenti Havana, her yıl milyonlarca turisti ağırlamaya devam ediyor. Tatil yapmak isteyenlerin ilk tercih ettiği yerler arasında bulunan Havana, uzun yıllar İspanyol sömürgesi altında kalmış. Bu da şehrin çoğu yerinde İspanyol kültüründen esintiler bulunmasına neden oluyor. Küba’da restoranlar ve kafeler tamamen devlete aittir, devlet memurları çalışır. Yerliler için her zaman sınırlama vardır. Belli modelin üstünde araç almalarına ya da ev sahibi olmalarına izin verilmez. Havana dışardan bakıldığında güvensiz durabilmektedir. Ancak şehir oldukça güvenlidir. Herhangi bir hırsızlık ya da adam yaralama, öldürme durumlarında çok ağır cezalar verilmektedir. Şehirde gezilecek çok sayıda turistik bina da bulunur. Ancak en çok ilgi çekeni renkli mimarisi, dans gösterileri ve Latin ezgileridir.

Havana Nerededir?

Küba’nın kuzeyinde yer alan Havana, Meksika Körfezi’nin de kıyısındadır. Şehirde ise iki adet para birimi tercih edilmektedir. Birincisi yerlilerin kullandığı ‘yerel Pezo’, diğeri ise turistlerin kullandığı Pezo’dur. Pezo ise şehrin çoğu yerinde kullanılabilmektedir. Uzun yıllar İspanyol sömürgesinde kalan şehirde İspanyolca konuşulmaktadır. Ayrıca Korsika ve Galiçya dili de bulunmaktadır.

Havana’ya Ne Zaman Gidilir?

Meksika Körfezi kıyısında ve Küba’nın kuzeyinde yer alan Havana, tropikal bir iklime sahiptir. Yıl boyunca neredeyse hiç soğuk hava yaşanmak. Ortalama sıcaklık ise 20 derece şeklindedir. Şehrin en düşük sıcaklığı 22 derece ile Ocak ve Şubat aylarıdır. Ağustos aylarında ise sıcaklıklar 28 dereceye kadar çıkmaktadır.

Havana Gezilecek Yerler

Havana’da ilk dikkat çeken bölge efsane liderlerin öncülüğünde etkinliklerin gerçekleştirildiği Devrim Meydanı’dır. Pek çok turistin ilgi odağı olmaktadır.

Plaza de La Revolucion

Plaza de La Revolucion
Plaza de La Revolucion

12 kilometrelik alana sahip olan bu yer dünyanın en büyük 31.meydanıdır. Devrim Meydanı’nın orijinal adı ise Plaza de La Revolucion’dur. 1 Mayıs ve 26 Mayıs tarihinde Fidel Castro çağrısı ile milyonlar toplanmıştır. Bu etkinlikler ise günümüzde de hala yapılmaktadır.

Capitolio Nacional

Capitolio Nacional
Capitolio Nacional

Ülkenin en dikkat çekici yapılarından olan Capitolio Nacional, Küba’nın ve Havana’nın tarihini öğrenmek için önemli bir kaynak görevi görmektedir. Mutlaka gezmeniz gereken yerler arasında bulunuyor.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here