PAYLAŞ
İskenderiye
İskenderiye
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

M.Ö. 332 yılında Mısır’da bir Yunan kültür merkezi kurmak isteyen Büyük İskender tarafından, Rodoslu mimar Dinokrates’e kurdurulmuş olan şehir günümüzde Mısır’ın en büyük ikinci şehri olmuştur. İskenderiye yüzyıllardır sanayi ve ticaret merkezi olan liman kenti Tarih, mitoloji, efsaneler şehrin her köşesinde saklanmıştır.

İskenderiye’ye Nasıl Gidilir?

2013 yılından beri Mısır Türk vatandaşlarından vize istediği için konsolosluktan alınan vize ile gidilebilmekte. İstanbul’dan düzenlenen tarifeli uçuşlar ile rahatlıkla İskenderiye’ye ulaşılabilir.

Ne Zaman Gidilmeli?

Akdeniz kıyısında olması nedeniyle Akdeniz iklimi hakimdir. Kış ayları ılık olmakla birlikte ara ara şiddetli yağış ve fırtınalar görülmekte. Yazın nem oranı çok yüksektir. Mevsimler arasındaki ısı farkı çok fazla olmadığından yılın her mevsimi gezilebilecek bir şehirdir.

Şehir İçi Ulaşım

Gelişmiş raylı sistem ağı ile ulaşım oldukça rahattır. Raylı sistem tramvay, tren ve troleybüsten oluşmakta. Taksi de yaygın olarak kullanılan ulaşım araçlarındandır. İstenirse paylaşımlı taksi kullanılarak maliyet düşürülebilir. Taksimetre açılsa da binmeden önce pazarlık yapılırsa fiyatı indirmek mümkün.

Yeme-İçme

İskenderiye Akdeniz kıyısında olduğu için Akdeniz mutfağının değişik lezzetleri ve türlü türlü deniz mahsulünün tadına bakmak mümkün.

İskenderiye’de Görülmesi Gereken Yerler

İskenderiye her yeri görülmesi gereken, hiçbir ayrıntısını kaçırmamak için yavaş yavaş gezilmesi gereken bir şehir olsa da görülmesi gereken başlıca yapılarını sıralamadan geçmeyelim.

Montazah Sarayı ve Parkı

Montazah Sarayı ve Parkı
Montazah Sarayı ve Parkı

Günümüzde selamlık kısmı otel olarak kullanılan sarayın haremlik kısmında tarihi eserlerin sergilendiği bir müze bulunmakta. Saray 1892 yılında Abbas Hilmi Paşa tarafından yaptırılmıştır. Sarayın bahçesi çeşitli çiçekler ve hurma ağaçları ile süslü ve kuzeyi sahile açılıyor.

Pompey Sütunu

Pompey Sütunu
Pompey Sütunu

25 metrelik granit sütun şehrin erken Roma döneminden kalma en önemli ve dikkat çekici anıtıdır.

İskenderiye Kütüphanesi

İskenderiye Kütüphanesi
İskenderiye Kütüphanesi

391 yılında yıkılıp yakılan tarihi kütüphane yerine 2002 yılında yapılmış bina eski kütüphaneyi yeniden yaşatmak için yapılmış. Eski kütüphane ile ilgili birçok bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

İskenderiye Feneri

İskenderiye Feneri;
İskenderiye Feneri;

Şehirde herhangi bir kalıntısı kalmamış olsa da hikayeleri hala anlatılmakta.

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here