PAYLAŞ
İstanbul Gezilecek Yerler
İstanbul Gezilecek Yerler
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Tarihi ve doğal güzellikleri ile asırlarca medeniyetlere ev sahipliği yapan İstanbul’da çok sayıda gezecek yer ve yapı bulunmaktadır. Her geçen gün artan nüfusu ve tarihi ile turistleri kendisine çeken İstanbul’da çok sayıda modern yapı, gökdelen ve tasarım harikası binalar da bulunmaktadır.

Ayasofya Müzesi

Ayasofya Müzesi
Ayasofya Müzesi

Dünya mimarlık tarihinin en gösterişli yapıları arasında yer alan Ayasofya Müzesi, tarih boyunca çeşitli medeniyetlerin etkisinde kalarak değişikliğe uğramıştır. Bir süre cami olarak kullanılan Ayasofya Müzesi, şu anda müze olarak ziyaretçilerini ağırlamaktadır. 360 yılında İmparator’un emri ile yapılan Ayasofya Müzesi, 404 yılında yıkılıp yakılmıştır. Ancak İmparator II. Theodosios yapının tekrar yapılmasını istemiştir. 415 yılında tekrar inşa edilen Ayasofya Müzesi, çeşitli sıkıntıları atlatarak günümüze kadar gelmiştir.

Galata Kulesi

Galata Kulesi
Galata Kulesi

Şehrin siluetinin oluşmasında önemli bir rol oynayan Galata Kulesi, en romantik yapılardan birisidir. Kule ile ilgili çeşitli efsaneler yayınlanmış, yayınlanmaktadır. Ancak bu görkemli kulenin uzun yıllardır imparatorluklara hizmet ettiği kesin. 69,90 metre uzunluğa, 3,75 metre duvar kalınlığına ve 16,45 metre yarıçapına sahip olan Galata Kulesi’nin tahmini ağırlığı 10.000 ton olarak düşünülmektedir. Osmanlı döneminde yangın ihbarı, sığınak, rasathane ve gözlem kulesi olarak kullanılan yapı, çeşitli restorasyonlara da maruz kalmıştır.

Sultanahmet Camii

Sultanahmet Camii
Sultanahmet Camii

İstanbul’un siluetini oluşturan yapılardan bir diğeri ise Sultanahmet Camii’dir. I.Ahmet tarafından 1609 ile 1616 yılları arasında Mimar Sedefkâr Mehmet Ağa’ya yaptırılan camii, klasik dönemin son camisi olarak da kabul edilmektedir. Sultanahmet Camii, dünya çapında 6 minareli olan tek camidir. Ayrıca minberi, mihrabı ve hünkar mahfeli bir sanat eseri olarak görülmektedir. Özel işleme yapılan tasarımlar ise dünya çapında tektir.

Topkapı Sarayı

Topkapı Sarayı
Topkapı Sarayı

İstanbul’da bulunan 7 tepenin birisi de Topkapı Sarayı’dır. İçerisinde bulunan yapıların çoğu 17.yüzyılda inşa edilmiştir. İstanbul’a gelenlerin en çok tercih ettiği yerler arasında yer alan Topkapı Sarayı, bahçesi, odaları, haremi ve diğer bölümleri ile oldukça beğenilmektedir. Ayrıca içerisinde bulunan müzede çok sayıda tarihi eser de barındırılmaktadır. Topkapı Sarayı her gün ziyaretçilerine açıktır. Ancak harem kısmına girmek için ayrı ücret ödemek gerekir.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here