PAYLAŞ
istanbul
istanbul
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Tarihi, doğası ve kültürel zenginliği ile İstanbul, Türkiye’nin ve Dünya’nın en iyi şehirleri arasında yer almaktadır. Lamartine’nin, “Dünyaya son kez bakacaksın deseler; İstanbul’un Çamlıca Tepesi’nden bakmak isterdim” sözleri bile İstanbul’un güzelliklerini anlatmakta yetersiz kalmaktadır. Coğrafi olarak da Asya ve Avrupa’nın birleştiği yerde olan İstanbul, Doğu ve Batı kültürlerini de birbirlerine bağlamaktadır.

Kız Kulesi
Kız Kulesi

İstanbul Neredir?

istanbul harita
İstanbul harita

İstanbul Avrupa ile Asya’nın birleştiği bölgede bulunmaktadır. Boğazın batısı Avrupa, doğusu ise Asya kıtasında bulunmaktadır. Ayrıca İstanbul, Karadeniz ile Akdeniz’i birleştiren boğaza da sahiptir. İstanbul, Çemberlitaş, Topkapı Sarayı, Beyazıt, Fatih, Edirnekapı, Yavuz Selim ve Kocamustafapaşa olmak üzere 7 tepe üzerine kurulmuştur.

İstanbul’a Ne Zaman Gidilir?

İstanbul özellikle sahili, tarihi yapıları, kültürel etkinlikleri ve diğer aktiviteleri ile yılında her mevsiminde turist akınına uğramaktadır. İlkbaharda açan mor çiçekler, laleler, Sonbahar aylarında ise dökülen yaprakları ile manzara tablolarına konu olan İstanbul, yaz ve kış aylarında da yoğun ilgi görmektedir. Kış aylarında ise İstiklal Caddesi’nde bembeyaz karların arasında yılbaşını kutlayabilirsiniz. Yani İstanbul her mevsim turistleri beklemektedir.

İstanbul’a Nasıl Gidilir?

Merkezi bir yer olması nedeni ile İstanbul’a yurtiçinden ve yurtdışından yüzlerce havayolu ile ulaşım sağlanmaktadır. Özellikle THY, Türkiye’nin ve Dünya’nın çoğu bölgesine sefer düzenlemektedir. Ayrıca otobüs, tren ve gemi ile de ulaşım mümkündür.

İstanbul’da Şehir İçi Ulaşımı Nasıldır?

İstanbul özellikle karayolu, denizyolu ve metro ağı ile geniş bir ulaşım imkanlarına sahiptir. Burada karayolu ve denizyolu İETT tarafından koordine edilmektedir. Ayrıca şehrin içerisinde tren, tramvay, metro, metrobüs ve Marmaray hizmeti de bulunmaktadır.

İstanbul’da Alışveriş İmkanları

Kapalıçarşı
Kapalıçarşı

Her şehirde olduğu gibi İstanbul’da da çok sayıda AVM bulunmaktadır. Ancak turistlerin ilgisini çeken AVM’ler değil tarihi çarşılar olmuştur. Ayrıca yüzyıllardır ayakta duran Kapalıçarşı da turistler tarafından en çok ziyaretçi alan yerler arasında bulunmaktadır. Bu bölgede çok sayıda baharat, Türk tatlıları, halı, kilim ve mücevherat dükkanları bulunmaktadır. Kapalıçarşı’ya kadar gitmişken, taze Türk kahvesi de içmeyi asla unutmayın. Ayrıca İstiklal Caddesi, Bağdat Caddesi ve Eminönü de mutlaka gezi listenizde bulunmalıdır.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here