PAYLAŞ
italya
italya
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Ilıman bir iklime sahip olan İtalya, 51 UNESCO dünya mirası alanına sahiptir ve bu rekoru elinde tutar. NATO ve Avrupa Birliği’nin kurucu üyelerinden olan ülkenin Avrupa’da en çok ziyaret edilen ülkelerden biri olduğu bilinmektedir. İtalya Gezi Rehberi olarak bölgenin tüm özelliklerini sizlerle paylaşırken turistik yerlerini, mutfağını ve inanç bilgilerini de aktarıyor olacağız.

Konuşulan Diller ve İnanç Sistemi

İtalya’nın resmi dili olan İtalyancanın yanı sıra Fransızca, İngilizce ve İspanyolca en çok konuşulan diller arasındadır. Nüfusun büyük kısmı Katolik’tir ve Roma Katolik kilisesine inanmaya devam etmektedir. Resmi bir devlet dini yoktur ancak büyük çoğunluk Katolik olarak yaşamına devam etmektedir. Budist ve Müslümanlar da bölgede yaşamaktadır.

Ekonomik Özellikler

İtalya, gelişmiş bir alt yapıya sahiptir ve Avrupa’nın 4. Büyük ekonomisi olarak tanımlanmaktadır. Tekstil ve giyimden içeceğe, kimyasallardan üretim makinelerine kadar dünyaya birçok ürün ihraç etmektedir. Ayrıca ekonominin temeli turizm, makine, ilaç, beyaz eşya ve giyime dayalıdır.

 

İtalya’ya Ne Zaman ve Nasıl Gidilir?

Milan
Milan

Coğrafi konumundan ötürü kuzey, orta ve güney bölgeleri arasında iklim değişiklikleri görülmektedir. Bu yüzden gideceğiniz bölgenin iklim şartlarına uygun olarak hareket etmenizde fayda var. İtalya Gezi Rehberi konusunda gidilecek en güzel ayların nisan ve ekim olduğunu söyleyebiliriz. Ankara ve İstanbul’dan haftalık uçuş periyotlarını takip ederek Milano, Napoli, Bari ve Roma’ya rahatlıkla gidebilirsiniz.

İtalya Mutfağı

italya spagetti
italya spagetti

İtalya mutfağı dünyanın en zengin mutfaklarından biridir. Yemeklerin en az dört, en fazla sekiz çeşitten oluştuğu bölgede şarap ve peynir türleri çok meşhurdur. Ayrıca kahveler arasında espresso sıkça tüketilir. Makarna ise İtalya ile özdeşleşen bir diğer üründür.

İtalya’dan Ne Alabilirim?

mozzarella
mozzarella

İtalya’dan hediyelik eşya olarak birçok farklı seçenek sizlere sunulacaktır. Likör ve sirke, alınması gereken ilk hediyelik eşyalardandır. Ayrıca mozzarella ve parmesan peynirlerini de tercih edebilirsiniz. Bilindiği üzere İtalya makarnasıyla meşhurdur ve daha çok mürekkep balığıyla boyanmış spagetti tüketilmektedir. Bunların yanı sıra Venedik maskeleri ve Napoli’de bulunan din temalı hediyelikler de alınabilir. İtalya Gezi Rehberi detaylı olarak ele alındığında bu bilgiler ışığında hareket edilerek turistik geziler düzenlenebilir.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here