PAYLAŞ
İzmir
İzmir
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Türkiye’nin üçüncü en büyük şehri olan İzmir, Ege Bölgesi’nde yer alan İzmir Körfezi üzerine kuruludur. Dünya çapındaki fuarları, limanı, farklı kültürleri ile dikkatleri üzerine çeken İzmir, tarihi olaylarda da Türkiye’nin önemli bir şehri olmuştur. Nüfus olarak Türkiye’nin en büyük üçüncü şehri olan İzmir, yüzölçümüne bakıldığında en büyük yirmi üçüncü ildir. İzmir’in batısında ise Ege Denizi ve adaları yer almaktadır. Ege Denizi’nin Atina’dan sonra ikinci büyük şehridir. Alüvyonlu bir ovada olması nedeniyle bereketli topraklara da sahiptir.

İzmir şehir merkezi
İzmir şehir merkezi

Zamanında İyonya ve Roma gibi medeniyetlere ev sahipliği yapan İzmir, şu sıralar sakin sokakları, palmiye ağaçları ile dolu geniş caddeleri ile dikkat çekiyor.

İzmir Nerededir?

İzmir ili
İzmir ili

Türkiye’nin batısında ve Ege Denizi’nin kıyısında bulunan İzmir ilinin güneyinde Aydın, kuzeyinde ise Balıkesir yer almaktadır. Şehrin batısında Ege Denizi, doğusunda ise Manisa bulunmaktadır.

İzmir’e Nasıl Gidilir?

Adnan Menderes Havalimanı sayesinde İzmir iline yurt içinden ve yurtdışından binlerce turist gelmektedir. İzmir’e farklı firmalar ile hemen hemen her saat uçak bulabilirsiniz. Ayrıca uygun ve ucuz uçak bilet seçeneği de çok fazladır. Ayrıca Türkiye’nin 81 ilinden otobüs ile İzmir’e geçebilirsiniz. Karayolu ile gitmek isteyenler ise Çanakkale, Ankara, Bolu ve Bursa yolları üzerinden ulaşabilmektedir.

Eğer deniz yolunu tercih ediyorsanız özellikle İstanbul’dan ve Yunanistan’dan feribot seferleri olmaktadır.

İzmir Şehir İçi Ulaşım

Kent içindeki ulaşım kanalları İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne aittir. Kentte bulunan geniş ulaşım ağı ile hemen hemen her istediğiniz yere ulaşabilirsiniz. Eğer demiryolu hattını kullanmak isterseniz İzban hizmet vermektedir. Toplu taşımalarda elektronik kart sistemi kullanılmaktadır. Kart satış bürolarından temin edebilirsiniz.

İzmir vapur
İzmir vapur

Otobüsler ise 322 hatta hizmet vermektedir. Bunlardan bazıları gece yarısından sonra da hizmet vermektedir.

Metro ise sabah 06:00 ile gece 00:00 arasında hizmet vermektedir. Ayrıca vapur ve  otobüs bağlantıları da bulunmaktadır. Sefer sıklığı genellikle 10 dakikadır, ancak gerek olması durumunda zaman zaman 5 dakikaya düşürülmektedir.

Körfez kenti olan İzmir ilinde feribot seferleri de düzenlenmektedir. Karşıyaka-Konak arasında vapur sefası yapabilirsiniz. Uçkuyular ve Bostanlı iskelelerinde de arabalı vapurlar bulunmaktadır.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here