PAYLAŞ
izmir
izmir
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Batı’nın başkenti” ve “Ege’nin incisi” olarak adlandırılan İzmir, köklü bir geçmişe sahip olması nedeni ile bünyesinde çok sayıda tarihi yapı barındırmaktadır. Bu da İzmir’i turistler için cazibe merkezi haline getirmektedir. Modern binaları, tarihi yapıları, hurma ve palmiye ağaçları ile donatılmış caddeleri, İzmir’in en ilgi çeken bölgeleri arasında bulunmaktadır.

İzmir Saat Kulesi

İzmir Saat Kulesi
İzmir Saat Kulesi

İzmir’in simgesi haline gelen saat kulesi, Konak Meydanı’nda bulunmaktadır. Osmanlı İmparatorluğu padişahlarından Sultan II. Abdülhamit’in tahta çıkışının asırlık kutlaması nedeni ile Kıbrıslı Kamil Paşa tarafından inşa edilmiştir. 1901 yılında inşa edilen İzmir Saat Kulesi günümüze kadar yapısını koruyarak gelmiştir.

Gövde itibari ile beyaz mermer olan İzmir Saat Kulesi’nin kalan bölümleri kesme taş oymacılığı şeklindedir. 25 metre uzunluğunda olan bu yapı, dört ayaklı bir platform üzerine yerleştirilmiştir. Dört katlı ve sekizgen kaideli şeklinde inşa edilmiştir. Dar kenarlarına fıskiye de eklenmiştir ancak maalesef günümüze kadar gelememişlerdir. Marsilya’dan getirilen renkli sütunlar ile yapılan süslemeler de yapıya farklı bir görünüm sağlamıştır.

Tarihi Kemeraltı Çarşısı

Tarihi Kemeraltı Çarşısı
Tarihi Kemeraltı Çarşısı

İzmir’in tarihi ve en önemli alışveriş merkezi olarak gösterilir. İlk başlarda Mevlevi Sokağı olarak adlandırılan bölüm, daha sonra alışveriş merkezi haline getirilmiştir. Kemeraltı’nın günümüzdeki hali 19.yüzyılda yapılmıştır. Çarşı 14 Eylül 1922 tarihindeki yangında hasar görmüştür. 1990’lı yıllardan itibaren yükselişe geçen çarşı, en çok turist çeken bölgeler arasında yer almaktadır.

Tarihi Asansör

Tarihi Asansör
Tarihi Asansör

İzmir’in Karataş semtinde bulunan Tarihi Asansör, iki cadde arasındaki 58 metrelik farkı kaldırmak için inşa edilmiştir. Mithatpaşa Caddesi ile Şehit Nihatbey Caddesi arasına kurulan asansör, 155 basamaklık farktan kurtarmaktadır. 1907 yılında inşa edilen asansör, hala hizmet vermektedir.

Konak Pier

Konak Pier
Konak Pier

İzmir’in atmosferini hissetmek ve manzaranın tadını çıkarmak istiyorsanız; Konak Pier tam da size göre. Konak Meydanı’na yakın olan bu bina yığma taş ile inşa edilmiştir. İki girişi bulunan bina, eski ve çelik eklentileri ile de dikkat çekmektedir. Bina alanı ise prizmatik şekiller ile birleştirilmiştir. Bu yüzden Konak Pier, İzmir’in enleri arasında yer almaktadır. Binlerce kişi tarafından ziyaret edilmektedir.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here