PAYLAŞ
Jamaika
Jamaika
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Hızlı yaşamdan son derece uzak olan Jamaika yavaş ve son derece rahat bir ülkedir. Küçük olmasına rağmen, oldukça köklü olan bu ülke uzun yıllar boyunca kölelik ve kolonileşmeyle mücadele etmiştir. 1962. Yılda Birleşik Krallık’tan bağımsızlığını kazanmıştır. Bu ülke son derece gelişmiş müzik kültürüne sahiptir.

Bu ülke Karayipler’in üçüncü büyük adasıdır. Kuru ve ıslak kireçtaşı ormanları, yağmur ormanları, nehir kıyısı ormanlık, sulak alanlar, mağaralar, nehirler, deniz çayırları ve mercan resifleri bu ülkenin doğal güzelliklerinden bazılarıdır. Bu ülkede en yaygın olan virüs, HIV virüsüdür ve ülke genelinde dilencilik son derece yaygındır.

Jamaika’nın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri

Ülkenin başkenti Kingston olmakla beraber, şehir içinde bulunan Surrey County’nin diğer önemli şehirleri arasında Portland, Saint Andrew ve Saint Thomas vardır. Kingston Limanı dünyanın en büyük 7. Limanıdır. Cornwalk’nin önemli şehirleri arasında Hanover, Montego Bay ve Trelawny’da yer almaktadır. Middlesex County’de ise Manchester ve Clarendon şehirleri yer almaktadır.

Kingston
Kingston

Jamaika’da Konuşulan Diller

Jamaika’da yerli halk Patois dilini konuşmaktadır. Bu dil, modern İngilizceden hem, telaffuz hem de, dil bilgisi olarak farklı olmasına rağmen İngilizce, İspanyolca ve Fransızcanın birleşiminden meydana gelmiştir.

Jamaika’nın Din ve İnançları

Jamaika bir çok etnik gurupların ve kültürlerin bir araya gelmesiyle meydana gelmiştir. Buna rağmen, ülkede en çok yaygın olan din, Hristiyanlıktır. Nüfusun 61%’i kendini Protestan olarak tanımlamaktadır. Ülkede 4% oranında Roman Katolik Kilisesine bağlılık vardır.

Jamaika’da İklim ve Hava Durumu

Tropikal iklim
Tropikal iklim

Tropikal iklime sahip olan bu ülkenin güney kıyıları diğer bölgelerine göre kurudur. Genellikle ülke yazların sıcak ve nemlidir. Jamaika Atlantik Okyanusu’nun kasırga hattı üzerindedir. Bu yüzden ülkede bazen güçlü fırtınalar olabiliyor. Tatilinizin berbat hal almasını istemiyorsanız gitmeden önce bunu göz önünde bulundurmanız ve hava durumunu incelemeniz hayrınıza olacaktır.

Jamaika’nın Mutfağı

Jamaika’nın Mutfağı
Jamaika’nın Mutfağı

Jamaika mutfağı genellikle baharatlı yemekleriyle meşhurdur. Ülkenin mutfağı İspanyol, İngiliz, Afrika, Hindistan ve Çin mutfağının da etkisiyle son derece zengindir. Burada çok leziz yemeklerin tadına varabilirsiniz. Yemeklerde farklı pişirme teknikleri ve farklı sebze-meyve kullanılır.

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here