PAYLAŞ
maraş
maraş
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

1925 yılında TBMM tarafından istiklal madalyası alan maraş şehri, bugünki resmi adıyla Kahramanmaraş meşhur kaymak dondurmasıyla dikkatleri çekiyor. Yazları kavurucu sıcak ve kışları sert soğuğuyla İç Anadolu karasal iklimini son derece yaşatıyor.

1 milyondan fazla nüfusu olan şehir hızlı bir gelişim sürdürmektedir. Türkiye’nin elektrik ihtiyacının %14’ü karşılayan şehirde su kaynaklar bol, ormanlık ve yürüyüş alanları da fazladır.

Maraş Gezilecek Yerler

Turizm açısından cazibe merkezi de olamasa da Maraş’ın gezilecek çok güzel yerleri vardır. Hadi hep beraber bu Kahramanmaraş Gezilecek Yerler hakkında bilgilenelim.

Germanicia Antik Kenti

Germanicia Antik Kenti
Germanicia Antik Kenti

2007 yılında yapılan kaçak kazılar sonucunda tespit edilen bu mozaikler MS 5. yüzyıla kadar dayanıyor. Toplamda 1460 dönüme ulaşan bu yerde Germanicia antik kentinin varlığından şüphe duyuluyor ve buna göre bu tarihi eserler gün yüzüne çıkartılması için çalışmalar yürütülüyor.

Kahramanmaraş Müzesi

Kahramanmaraş Müzesi
Kahramanmaraş Müzesi

 Müze gezme tutkunuz varsa bu müze sizi fazlasıyla tatmin edecektir. Zira bu müzenin içinde klasik şehir müzelerinden farklı birçok şey görmek mümkün. Özellikle Asya veya Suriye fili olarak adlandırılan nesli tükenmiş olan bir canlının canlı iskeletini görmek şaşırtıcı.

Kahramanmaraş Müzesi mozaik
Kahramanmaraş Müzesi mozaik

Tabi Türkiye’nin güneyinde eski Mezopotamya medeniyetleri yaşadığı için her şehirde birbirine benzer yapıları görmek mümkün. Bu yapılardan biri de mozaikler el işçiliği ile dikkati çekmekle birlikte bu mozaiklerin estetiki anlamda güzelliği insanları kendine hayran bıraktırıyor.

Eshab-ı Kehf Külliyesi – Afşin

Eshab-ı Kehf Külliyesi – Afşin
Eshab-ı Kehf Külliyesi – Afşin

Efsanevi ve hatta gerçek kabul edebileceğimiz 7 uyurlar hem Müslümanlık hem de Hristiyanlık kutsal kitaplarında geçmiştir. Buraya gelip buranın efsanevi hikayesini muhakkak öğrenmelisiniz. Tabi bu yerin Tarsus’ta da olduğunu söylemeliyiz. Ancak bu olayın hangi mağarada geçtiği kesin olarak bilinmemektedir.

Elbistan Ulu Camii

Elbistan Ulu Camii
Elbistan Ulu Camii

Tarihi bir cami olan Elbistan Ulu Camii Selçuklular döneminde yapılmış. Oldukça eski olan bu yapı merkezi planlı cami mimarisinin tek örneği olarak karşımıza çıkıyor.

 

 

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here