PAYLAŞ
kırklareli kıyıköy sahil
kırklareli kıyıköy sahil
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Kırklareli’nin Vize ilçesinden sahile doğru ormanlık arazide epey yol aldıktan sonra ulaşılan küçük, sevimli, şirin bir köy. Kayıp ormanda ilerlerken Şirinler’in köyünü bulmuş gibi hissettiriyor. İki dere arasına kurulmuş, kırmızı tuğlalı surları, taştan Rum evleri ile orta çağa zaman yolculuğu yaptırıyor. Köy iki dere arasında kurulduğundan baharda nilüfer çiçekleri ile kaplanan derelerde tekne veya deniz bisikleti kiralayıp gezebilir dere turu yaparken su yılanlarını, su kaplumbağalarını görebilirsiniz. Uçsuz düzlüklerinde ister çocuğunuzla uçurtma uçurabilir, isterseniz içinizdeki çocukla uçurtma uçurabilirsiniz. Kıyıköy’de nasıl tatil geçirebilirsiniz, sizler için derledik.

Sahil-Plaj ve Koyları

kırklareli kıyıköy sahil
Kırklareli kıyıköy sahil

Temiz, berrak suyu ve incecik kumlu plajlarında rahatlıkla güneşlenip denize girebilirsiniz. Karadeniz olduğu için deniz sezonu çok uzun olmasa da rüzgarsız günlerde çok keyifli. Selvez Koyu, Panayır İskelesi Koyu ve Poliçe Koyu denize girmek için ziyaret edebileceğiniz diğer yerlerdir. Bu koylarda kamp kurma imkanınız da var.

Aya Nikola Manastırı

Aya Nikola Manastırı
Aya Nikola Manastırı

Köyün en eski ve değerli tarihi yapısı olmasına rağmen bakımsızlıktan yıkılan bir yapı.

Kıyıköy Kalesi

Kıyıköy Kalesi
Kıyıköy Kalesi

İmparator Jüstinyen Dönemi’nde, 6. yy’da köyü koruma amacıyla kale ve gözetleme kulesi olarak yapılmıştır. Surlar Kıyıköy merkezini çevrelemektedir.

Kıyıköy Mağarası

Kıyıköy Mağarası
Kıyıköy Mağarası

Mağara kireçtaşı içinde gelişen fosillerden oluşmakta. İçinde kahverengi ve kırmızı renkte mağara kelebeği ve yarasa görebilirsiniz. Mağara fotoğrafçılığı ile uğraşanların gezdiği alanlardan biridir.

Liman Hamamı

Liman hamamı
Liman hamamı

Osmanlı döneminde yapıldığı düşünülen hamam da ne yazık ki bakımsızlıktan kendi kaderine terk edilmiş durumda.

Aşıklar Tepesi

aşıklar tepesi
Aşıklar tepesi

Araba veya yürüyerek ulaşılabilen tepede yorgunluk gidermek için çay içmek istersiniz diye küçük bir çay bahçesi var. Çayınızı yudumlarken günbatımını izleyebileceğiniz ender yerlerden biridir.

Yeme-İçme

Köyün en meşhuru Kalkan Balığı‘dır. Fiyatlar İstanbul ile aynı hatta daha yüksek olsa da lezzet İstanbul’dan çok daha yüksek. Bölgede manda yetiştiriciliği yoğun olduğundan manda yoğurdunun tadına mutlaka bakın her yerde bulmak mümkün olmadığından ev için de mutlaka alın. Eskilerin bir lafı vardır ‘Manda olan eve doktor uğramaz’ diye. Sahil kasabası olmasına rağmen kokoreçi de meşhurdur. Kokoreç seviyorsanız denemeniz tavsiye edilir.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here