PAYLAŞ
Kayseri Gezi Rehberi
Kayseri Gezi Rehberi
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Kayseri ülkemizin İç Anadolu Bölgesi’nde yer alan bir şehirdir ve ülkemizin en kalabalık 14. şehri olma özelliğini taşımaktadır. 2016 yılı nüfus sayımlarına göre 1.358.950 nüfusu vardır. Şehir çok geniş bir tarihi geçmişe sahiptir, 6000 yıllık bir geçmişi olduğu tahmin edilmektedir. Bundan dolayı da günümüzde birçok tarihi yapıta ev sahipliği yapmaktadır. Aynı zamanda eski tarihlerde çok önemli bir ticaret yolu olan İpek Yolu da Kayseri sınırları içerisinden geçmekteydi.

kayseri şehir merkezi
kayseri şehir merkezi

Kayseri’ye Ne Zaman Gidilmeli?

Kayseri, bulunduğu coğrafya nedeniyle karasal iklime sahiptir ve bu sebeple yazları sıcak ve kurak, kışları ise soğuk ve kar yağışlı geçer. Şehir en sıcak günlerini temmuz ve ağustos aylarında, en soğuk günlerini ise ocak ve şubat aylarında yaşamaktadır. Kayseri’de güzel bir tatil yapmak için en uygun zaman ise, bahar ayları olan nisan ve mayıs zamanlarıdır. Bu zamanlarda ne fazla sıcak, ne de fazla soğuk olur. Bu nedenle Kayseri, en gezilebilir hava durumunu bu aylarda göstermektedir.

Kayseri’de Gezilecek Yerler

Kayseri’ye güzel bir tatil yapmak için gittiğinizde uğramanız gereken ilk durak Erciyes Kayak Merkezi olmalıdır. Merkeze yirmi beş kilometre uzaklığında bulunan kayak merkezinde tatilinize başlamak için en mantıklı zamanlar aralık ve nisan ayları arasıdır. Kayak merkezi içinde bulunan iki adet tesis arasında teleferik ile ulaşım sağlanabilmektedir ve ayrıca giriş bileti fiyatları her mevsimde farklılık göstermektedir.

karum
karum

Kayseri’de tatilinize devam etmek için bir başka durak ise Kültepe Ören Yeri’dir. Bir tepe üzerine inşa edilmiş “karum” adı verilen şehirden oluşmaktadır. Burada eski tarihe ışık tutan birçok yazılı belge bulunmaktadır. Bu yazılardan birisi de Hitit ve Asur uygarlığının ticari antlaşmalarını konu alan, çivi yazısıyla yazılmış yazılardır. Kayseri’de bunların dışında gezilmesi – görülmesi gereken birçok tarihi yapı ve doğal oluşumlar da bulunmaktadır.

Kayseri Mutfağı

Kayseri Mutfağı
Kayseri Mutfağı

Kayseri mutfağı dendiğinde aklımıza en başta mantı, sucuk ve pastırma gelir. Ayrıca mantının kırka yakın çeşidi yapılabildiği söylenmektedir. Bunların dışındaysa birçok leziz ev yemeklerini Kayseri’de bulabilmeniz mümkün. Bunlardan biri de Asmakara adı verilen ünlü çorbadır. Güveç, arabaşı ve su böreği de Kayseri’de yiyebilme imkanı bulabileceğiniz yemek çeşitleri arasındadır.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here