PAYLAŞ
Kırıkkale
Kırıkkale
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Bu yazımızda İç Anadolu’nun göbeği diyebileceğimiz bir konumda olan Kırıkkale’ye geldiğimizde nereleri gezeceğiz ne yapacağız sizlere onu anlatmaya çalışacağım.

Kırıkkale
Kırıkkale

Kırıkkale bizlere Çorum, Ankara, Kırşehir ve Yozgat’ın ortasından el sallıyor. Yaklaşık 4.500 kilometrekare yüz ölçümü, irili ufaklı ilçe, belde ve köyleriyle ülkemizin güzel Anadolu şehirlerinden bir tanesi. Anadolu kültürü ve tarihini yansıtan Ankara’ya yakınlığından dolayı bir hayli etkisinden kalmış nüfusun büyük çoğunluğunu kendi yağında kavrulan Anadolu insanlarının oluşturduğu mütevazi bir şehir Kırıkkale.

Gelelim Kırıkkale’de nereler gezilir ne yapılır. İlk olarak MKA-Silahsan Müzesi ile başlayalım. Şehrin nüfusunun önemli bir istihdam sağlayan Makine Kimya Endüstrisinin 1990 yılında açmış olduğu yüzlerce yıl öncesinden günümüze kadar olan gerek Osmanlı Devletinin gerekse Avrupa devletlerinin kullandığı bir çok silah ve mühimmat sergilenmekte.

MKA-Silahsan Müzesi
MKA-Silahsan Müzesi

Şehir merkezine yaklaşık olarak on kilometre uzaklıkta olan Roma dönemine ait Kozlu Yöresi Antik kenti, Kırıkkale merkez ilçesi olan keskine beş kilometre olan düz bir alanda konuşlanmış taş devrinden bugüne kadar geldiği tahmin edilen Cerit kale kaya mezarları da gezip görülecek yerler arasında başta geliyor.

Cerit kale
Cerit kale

Kırıkkale’ye geldiğinizde tatmadan gitmemeniz gerek lezzetlerin başında un tarhanası geliyor. Bunun yanında bulama, yarma, mantı, sarığı burma, pekmez ve su böreği de yörenin başlıca tadına bakılması gereken yiyecek ve içecekleri arasında.

Kırıkkale’ye ulaşım ve konaklama olanakları Başkent Ankara’ya yakın olduğu için oldukça rahat. Şehre uzak mesafeden gelen ziyaretçiler genel olarak Kırıkkale merkeze 110 kilometre uzaklıkta olan Ankara Esen boğa havalimanından kara yolu ile şehre gelmeyi tercih ediyor. Ulaşım ve yolları oldukça da rahat olan Kırıkkale’ye şahsi aracınız ile de sorunsuz bir şekilde gelebilirsiniz. Konaklama imkanlarına gelecek olursak şehirde küçük büyük bir çok otel  seçeneği mevcut her bütçeye ve her zevke uygun bir çok seçenek mevcut. Ankara-Kırıkkale arasında şehrin dışında günü birlik geziler için gün ortası mangal keyfi yapabileceğiniz eşsiz güzellikteki piknik alanları da sizleri bekliyor.Eğlenceli ve huzurlu bir tatil geçirmeniz dileğiyle.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here