PAYLAŞ
Kocaeli Gezi Rehberi
Kocaeli Gezi Rehberi
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Ülkemizde gezilecek olan birçok tarihi yapı, doğal güzellik vardır. Bunları birçoğumuzun görmeye belki de ömrü ve parası yetmeyecektir. Ama gezmek isteyenler için ülkemizin en güzel şehirlerinden olan Kocaeli’ne bakacağız. Eğer yolunuz düşer de Kocaeli’ne uğrarsanız nerelere gitmelisiniz, nerelerde vakit geçirmelisiniz bunu sizler için derledik. İşte Kocaeli’nin en güzel yerleri;

Vidinli Sırrı Paşa Konağı

Vidinli Sırrı Paşa Konağı
Vidinli Sırrı Paşa Konağı

İzmit mutasarrıfı Selim Sırrı Paşa tarafından yaptırılmış olan bu konak Osmanlı Mimarisinin 19. Yy inceliğini gözler önüne sermektedir. Kısa bir süre önce restorasyon çalışmalarıyla konakta bulunan duvar işlemeleri tekrardan eski haline getirilmiştir.

Gayret Gemi Müzesi

Gayret Gemi Müzesi
Gayret Gemi Müzesi

Uzun yıllar boyunca Türk Deniz Kuvvetlerine hizmet veren be 1997 yılında Gölcük Tersanesinde onarıldıktan sonra müze haline getirilen Gayret Gemisi turistlerin de uğrak bir noktasıdır. Geminin içerisine inşa edilmiş olan kafeteryalarda da hoş vakitler geçirebilirsiniz.

Kartepe Kayak Yaylası

Kartepe Kayak Yaylası
Kartepe Kayak Yaylası

Kışın yolunuzu Kocaeli’ne düştüyse kayak ta yapmak istiyorsanız, bunun için en doğru adresin Kartepe Kayak Yaylası olduğuna emin olabilirsiniz. Kış turizmine çok etkisi olan bir kayak yeridir. Bu arada Uludağ’dan sonra en çok tercih edilen yer olduğunu söylemek isterim.

Bağırganlı

Bağırganlı
Bağırganlı

Kumsal boyunca yürümek isteyenler, burası tam size göre. Köyün başlıca geçim kaynakları arasında, balıkçılık ve fındık üretimi bulunmaktadır. Bu köyü keşfetmek, maviliklerinde ve yeşilliklerinde kaybolmak ciddin muhteşem bir şey. Sizlerde sakin bir yer arıyorsanız bu köye kesinlikle adım atmalısınız.

Beşkayalar Tabiat Parkı

Beşkayalar Tabiat Parkı
Beşkayalar Tabiat Parkı

Türkiye’nin fauna ve içerisinde bulundurduğu canlı sayısı bakımından en zengin mekanlarından birisi olan bu parkta yürüyüş yaparken mağaralara, şelalelere ve göllere rastlama olasılığınız bir hayli yüksek. Doğanın bizlere sunmuş olduğu güzellikler tam kartpostallık bir hal almaktadırlar bu tabiat parkı içerisinde.

Osman Hamdi Bey Evi ve Müzesi

Osman Hamdi Bey Evi ve Müzesi
Osman Hamdi Bey Evi ve Müzesi

Bu ev birçok devlet büyüğünü ağırlayan, oldukça önemli olaylara tanık olan ve önemli görüşmelerin yapıldığı bir yer konumundadır. Bu evde 1. Dünya Savaşı sırasında Mustafa Kemal Atatürk ve İsmet İnönü’de kalmıştır. Daha sonra ise devlet tarafından 1966 yılında kamulaştırılmıştır. Birçok önemli olayı gören bu evi bizimde kesinlikle görmemiz gerekmektedir.

Ballıkayalar

Ballıkayalar
Ballıkayalar

Tabiatın belki de nadide eserlerinden birisi olan Ballıkayalar da her mevsim farklı bir renk gelen turistleri karşılamaktadır. Milli park ilan edilen bu bölgede sizi gittiğinizde, kazlar, ördekler, kuğular karşılamaktadır. Yeşilin bölgede oldukça fazla olmasıyla misafirlerine huzurun her türlüsünü yaşatmaktadır.

Sizlere şimdiden iyi günler ve iyi gezmeler dilerim.

 

 

 

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here