PAYLAŞ
kosova
kosova
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Kosova, Balkanlarda bulunan ve uzun yıllar süren işgalden sonra 2008 tarihinde bağımsızlığını ilan etmiş olan ülkedir. Önce birleşmiş milletlere, daha sonra da Avrupa Birliği’ne dahil olmuştur. Geçmişte uzunca bir süre Osmanlı İmparatorluğu himayesinde bulunduğu için ülke içerisinde Müslüman nüfus fazladır. Günümüzde gerek tarihi, gerekse doğal yapılar bakımından birçok gezilecek yere ev sahipliği yapmaktadır.

Kosova’ya Ne Zaman Gidilir?

Kosova genelinde karasal bir iklim kendini göstermektedir. Kışları oldukça soğuk, yazları ise fazlasıyla sıcak olan bu ülkeye güzel bir gezi için gidilebilecek en uygun zamanlar bahar ve yaz aylarıdır. Bu zamanlarda gökyüzü genelde açık olur ve gezmek için sorunsuz bir hava hakimdir.

Kosova’ya Nasıl Gidilir?

Kosova, Türkiye’den vizesiz olarak gidebileceğiniz ülkelerden biridir. Bu da Türkiye’de yaşayanlar için oldukça avantajlı bir durum oluyor. Ayrıca ülkemizden Kosova’ya aktarmasız bir şekilde direkt olarak uçabilirsiniz. Yolculuk süresi ise 4–5 saat arasında değişiklik göstermektedir.

Kosova’da Konaklama

Kosova’da konaklamak için bütçenize göre farklı yerleri seçebilirsiniz. En ünlü otelleri arasında Hotel Nartel, Hotel Cleon, Hotel Prima ve Hotel Centrum Prizren’i sayabiliriz. Bu oteller oldukça gelişmiş olduğu için fiyatları da biraz pahalı olacaktır doğal olarak. Fakat bunların dışında daha ekonomik otellerde de kalabilmeniz imkanlar dahilindedir.

Kosova Mutfağı

flia
flia

Kosova mutfağı başta Türkiye olmak üzere Sırbistan, Arnavutluk ve Yunan lezzetlerinin izlerini görebilirsiniz. Ülkedeki en iyi restoranlar genelde şehirlerin yakınlarındaki köylerde bulunuyor. Aynı zamanda deniz ürünleri de fazlasıyla tüketilmektedir. Bunların dışında flia ismini verdikleri kendilerine özgü yemeklerini de gittiğiniz hemen her restoranda tadabilirsiniz.

Kosova’da Gezilecek Yerler

Prizren Kalesi

Prizren Kalesi
Prizren Kalesi

Prizren Kalesi, Kosova’nın Prizren şehri sınırları içerisinde bulunur ve bir Ortaçağ kalesi olma özelliğini taşır. Kaleyi Romalıların yaptırdığı bilinmektedir ve uzun yıllar boyunca Osmanlı’nın himayesi altında kalmıştır. Kale içerisinde birçok han, hamam ve bir de camii bulunmaktadır. Kosova’ya yolunuz düşerse uğramadan geçmemelisiniz.

Taş Köprü

Taş Köprü
Taş Köprü

Taş Köprü’nün yapılış tarihi kesin olarak bilinmemekle beraber 15. yüzyılda yapıldığı tahmin edilmektedir. Toplam üç adet gözü bulunur ve uzunluğu yaklaşık 28 metredir. Fazlasıyla hasar gördüğünden dolayı 1982 tarihinde onarılma gidilmiştir. Bu mekanların dışında Kosova’da gezilmesi gereken birçok yer vardır.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here