PAYLAŞ
Küçük Prensin Şehri Lyon
Küçük Prensin Şehri Lyon
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Lyon’a İstanbul’dan uçakla, her gün tarifeli uçuş yapan havayolları ile rahatlıkla ulaşılabilmekte. Şehrin havalimanı St. Exupery Küçük Prens’in pilot olan yazarından ismini alır. Şehrin limanında Küçük Prens’in heykeli de yapılmış. Şehre  gelen-giden gemileri selamlamakta. Fransa’nın güneydoğusunda yer alan şehrin geçmişi Roma dönemine kadar uzandığından gezip görülebilecek yerleri de oldukça fazladır. Avrupa Birliği ülkesi olduğu için Türk Vatandaşları shengen vizesi ile seyahat edebilir. Lyon’da görmeniz gereken yerleri sizler için derledik.

Vieux Lyon; 4. Yüzyılda açılmış olan geçitlerle ulaşım sağlanan eski kenttir. Geçitler su kıtlığı yaşandığı dönemde insanların Saone Nehrine kolay ulaşmasını sağlamış.

Vieux Lyon
Vieux Lyon

Fourviere Tepesi; Şehrin en yüksek tepesi olduğundan şehri izlemek için en ideal yerdir. Feniküler ile rahatlıkla çıkılan tepede Notre-Dame de Fourviere Bazilikası ve daha birçok tarihi eser bulunmaktadır.

Fourviere Tepesi
Fourviere Tepesi

Musee des Beaux Arts de Lyon; 17. Ve 18. Yüzyıllarda manastır olarak kullanılmış yapı güzel sanatlar müzesi olarak kullanılmakta. Avrupa’nın önemli ressam ve heykel tıraşlarının eserlerini  burada görmeniz mümkün.

Musee des Beaux Arts de Lyon
Musee des Beaux Arts de Lyon

Lyon Cathedral; Yapımı 1476’da tamamlanmış olan gotik tarzı ile dikkat çeken katedral günümüzde başpiskoposun evi olarak kullanıldığından içeri girerken kıyafet kurallarına uymanız gerekmektedir. Katedralde 14.yy’dan kalma astronomik saat de bulunmaktadır.

Lyon Cathedral
Lyon Cathedral

Bellecour Meydanı; Şehrin en hareketli ve geniş meydanıdır. Kentte yapılan sosyal etkinlik ve gösterilere ev sahipliği yapan meydanda çok sayıda restoran ve kafe yer almakta.

Bellecour Meydanı
Bellecour Meydanı

Rue St Jean; Eski Lyon’un en hareketli yaya yolu olarak bilinir. Kafe, restoran ve mağazaların yer aldığı yol geçmişten günümüze ticaret merkezi olarak kullanılmış. Yolun sonunda geçitlere ulaşabilirsiniz.

Rue St Jean
Rue St Jean

Kukla Müzesi; 16.yy’da yapılmış olan Hotel Gadagne’ın binasında yer alan müze içinde aynı zamanda Tarih Müzesi de yer almakta.

Kukla Müzesi
Kukla Müzesi

Place des Terreaux; Rhône ve Saône nehirlerinin arasında kalan yarımadanın üzerindeki meydanda Lyon Güzel Sanatlar Müzesi, Belediye Binası ve Bartholdi Çeşmesi gibi tarihi yapılar bulunuyor. Meydan UNESCO  Dünya Mirası Listesi’ne eklenmiştir.

PLACE DE TERRAUX
PLACE DE TERRAUX

Yeme-İçme; Fransa mutfağı sayılı dünya mutfağı arasında yer alır. Farklı lezzetlere meraklıysanız Lyon’dan dönmek istemeyeceksiniz.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here