PAYLAŞ
ZEUS ALTARI
ZEUS ALTARI
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Etrafındaki ünlü tatil beldeleri arasında kaybolmuş, belki de kendini saklamak için çaba gösteren Küçükkuyu küçük bir kasabadır.  Edremit havalimanına 40km. Çanakkale havalimanına  120km mesafededir.  Çanakkale’nin Ayvacık ilçesine bağlıdır. Her yeri zeytin ağacı, eski uygarlıkların yanı sıra mitolojik tanrılara da ev sahipliği yapmış olması da ayrı bir hava katıyor Küçükkuyu’ya. Bölgede dinlenmenin yanında kulağınıza gelen farklı efsaneler yüzünden araştırmalara girişip notlar alırken bulabilirsiniz kendinizi. Küçükkuyu’nun görülmesi gereken yerlerini sizler için derledik.

ZEUS ALTARI; Küçükkuyu’ya 3km mesafede olan bir tepenin üzerindeki mağara ve önündeki alandır. Altar, tapınaklarda kurban kesilen ve dinsel törenlerin yapıldığı yerdir. Zeus burada doğmuş ve yaşamıştır, Afrodit ilk defa burada aşık olmuştur, İda dağındaki tanrılar Truva savaşını buradan izlemişlerdir. Gözlerinizi kapatırsanız tüm bunlara şahitlik eden zeytin ağaçlarının anlattığı hikayeleri duyabilirsiniz.

ZEUS ALTARI
ZEUS ALTARI

AFRODİT KAPLICALARI; Efsaneye göre Zeus hastalanan ve yaşlanan Afrodit’i yanından uzaklaştırmak için bir mağaraya gönderir. Afrodit mağara içindeki 42 derece suya yıkanıp eski güzelliğine ve gençliğine kavuşur ancak bir daha Zeus’un karşısına çıkmaz. Efsaneden yola çıkarak insanlar şifa ve güzellik için buraya gelmeye devam etmişler.

AFRODİT KAPLICALARI
AFRODİT KAPLICALARI

ADATEPE ZEYTİNYAĞI MÜZESİ;  Her sofrada yeri ayrı olan zeytinyağının geçmişten günümüze hangi koşullarla üretildiği, üretim aletleri, zeytinyağı ile yapılan diğer ürünlere yer verilmiş. Türkiye’nin ilk ve tek zeytinyağı müzesi olması da ayrıcalık katıyor.

ADATEPE ZEYTİNYAĞI MÜZESİ
ADATEPE ZEYTİNYAĞI MÜZESİ

BAŞDEĞİRMEN-MIHLI ŞELALESİ; Burada sizi bekleyen sadece bir şelale değil, yüzebileceğiniz mis gibi gölet, Rumlardan kalma bir değirmen, su yolları ve taşları, Roma döneminden kalma kemerli köprü ve ağaçlar o kadar büyük ki gökyüzü görünmüyor adeta canlı bir tünel oluşmuş.

BAŞDEĞİRMEN-MIHLI ŞELALESİ
BAŞDEĞİRMEN-MIHLI ŞELALESİ

ŞAHİNDERE KANYONU;  Rehbersiz bölgeye gidilmesi tehlikeli olduğundan yasaklanmıştır. Rehber eşliğinde 600-700 metre kadar yükseklere çıkabilir manzarayı seyredebilirsiniz. Kanyon, Edremit körfezinin bacası olarak da adlandırılmakta.

ŞAHİNDERE KANYONU
ŞAHİNDERE KANYONU

HASANBOĞULDU GÖLÜ VE EFSANESİ;  Efsaneleri seviyorsanız gölün kıyısına gidin, oradaki Çınar ağacı Hasan ve Emine’nin hüzünlü aşkını anlatmak için sizi bekliyor.

HASANBOĞULDU GÖLÜ VE EFSANESİ
HASANBOĞULDU GÖLÜ VE EFSANESİ

YEMEK; Ege bölgesinde olduğunuz için envai çeşit zeytinyağlı ve çeşit çeşit otlarla yapılan yemekler sizi bekliyor.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here