PAYLAŞ
Kudüs
Kudüs
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Hangi dine mensup olursa olsun herkes için en kutsal şehirdir Kudüs. İsrail’e mi, Filistin’e mi ait olduğu tartışma konusu olsa da Kudüs apayrı bir uygarlıktır. Hz. Muhammed’in Miraç’a çıktığı, Hz. İsa’nın çarmıha gerildiği ve Hz. Davud’un saltanatının sonsuza kadar devam edeceği şehir Kudüs. Dünya’nın en fazla kuşatılmış, işgal görmüş en eski şehirlerinden biridir.

Nasıl Gidilir?

İsrail konsolosluğundan alınan vize ile gidilebilmekte. Arap ülkelerinden birine giriş-çıkış yaptıysanız vize vermiyorlar. Kudüs’e direk uçuş yok önce Tel-Aviv’e gidilmesi gerekiyor. İstanbul-TelAviv arası her gün tarifeli uçuş düzenlenmekte. Tel-Aviv’den Kudüs’e karayolu ile ulaşılabilmekte. Yolculuk meşakkatli olsa da buna değiyor.

Şehir İçi Ulaşım

Metro ile şehrin her yerine ulaşım çok rahat. Otobüs ağı da oldukça iyi. Eski şehir bölgesinde araç yolu olmadığı için yürümek gerekiyor.

Yeme-İçme

Oldukça zengin bir mutfağa sahip şehirde her damak tadına uygun yemek bulmak mümkün. Yöresel yemek isterseniz karşınıza en sık çıkan yemek Falafel olacak. Yemekleri Türk yemeklerine çok yabancı değil çoğu konuda örtüşen bir yemek kültürleri olduğu gibi Türk kahvesi de Türkiye’deki kadar yaygın.

Gece Hayatı ve Alışveriş

Kudüs Gece Hayatı
Kudüs Gece Hayatı

Eski Şehir surları dışında kalan bölümde oldukça hareketli bir gece yaşamı dikkat çekiyor. Machane Yehuda Pazar yeri akşam üstü saatlerinden itibaren eğlence mekanlarına dönüşüyor.

Kudüs’te hediyelik olarak çeşitli dinlere ait koruyucu semboller alabilirsiniz, en ilgi çekici olanı toprak ve su satılması, Kudüs’ün toprağı kutsal sayıldığından alıcısı da oldukça fazla.

Nerelere Gidilir?

Mescid-i Aksa

Mescid-i Aksa
Mescid-i Aksa

Müslüman olmayanlar içeri alınmıyor. İçeri girebilmek için din bilgisi sorularına cevap vermeniz gerekiyor. Müslümanların ilk kıblesidir.

Tüm Milletler Kilisesi

Tüm Milletler Kilisesi
Tüm Milletler Kilisesi

Hz. İsa’nın Yahudi askerler tarafından tutuklandığı gece dua ettiği kilisedir.

Meryem Ana Kilisesi

Meryem Ana Kilisesi
Meryem Ana Kilisesi

1888 yılında Rus Çar’ı 3. Alexander tarafından yaptırılmıştır.

Zeytin Dağı

Zeytin Dağı
Zeytin Dağı

Kudüs’ü uzaktan seyretmek ve fotoğraf çekmek isterseniz en mükemmel yerdir.

Arkeolojik Alan

Arkeolojik Alan
Arkeolojik Alan

2000 yıl öncesine ait yerleşim bölgesidir. Eski şehir kalıntılarının çoğunun yerin 10 metre altında olduğu söylenmekte.

Ağlama Duvarı

Ağlama Duvarı
Ağlama Duvarı

Girişi serbest olan Yahudilerin ibadet ettiği yerdir.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here