PAYLAŞ
Kuşadası
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Kuşadası Aydın sınırlarında yer alan bir şehirdir. Aydın merkeze ortalama olarak bakıldığında 71 km civarı İzmir il merkezine de 95 km civarında bir uzaklıktadır. Ege Bölgesinden Aydın ili kıyısında kurulu ilçe, Türkiye turizmine maksimum kazanç sağlamaktadır. Kuşadası’nda insanlar genellikle turizmden para kazanıyorlar. Konaklama, yeme içme alanları ile birlikte, hediyelik eşya satışı yapıyorlar. Ziraat ve balıkçılık da öteki geçim kaynakları arasında. Kuşadası’nın toplam nüfusu 70 bin gibidir. Sadece yaz ayları bu sayı 1 milyona ulaşmaktadır. Cumhuriyetin duyurusundan sonrasında İzmir’e bağlanan Kuşadası, 1954’te Aydın’a dâhil olmuş. “minik Ada” veya “Güvercin Ada” şehrin şimdiki adının deposudur.

Önerim, Kuşadası’na gittiğinizde kesinlikle Efes harabeleri ve Meryem Ana’ya ait alanları da görmemiz mümkündür.  Hristiyanlığın Peygamberi olan Hz. İsa’nın annesi Meryem Ana da bir dönem belirli bir süre olarak burada yaşadığı söylenmekte ve buna inanılmaktadır. Buna bağlı olarak da pek çok Hıristiyan buraya gelerek Meryem Ana’nın yaşadığı yeri ziyaret ediyor.

Efes harabeleri
Efes harabeleri

Ayrıca dünyanın 7 harikasından önde gelen Artemis Tapınağı da Kuşadası’na çok yakın olan Selçuk’ta bulunmaktadır. Sadece mabet buradan çalınmış ve bütün parçalarına ayırmak suretiyle Almanya Berlin’de bir müzeye kurulmuştur ve o bahsi geçen tapınağın olduğu yer boş bir arazi olarak durmakta.

 Artemis Tapınağı
Artemis Tapınağı

Kuşadası’nın Kalamaki milli Parkı (istek Yarımadası ulusal Parkı) görülmeye değer bir yer. Bizler orayı görmeye gittiğimizde daha önce görmediğimiz şeylerle karşılaştık. Çünkü daha önce önü deniz, arkası orman bir alana rastlamamıştık. Ormanın içinde birçok farklı hayvan yaşıyor. Hem denizde, hem ormanda avlanmak yasaktır gibi tabelalar ile halkı bilinçlendirmeye çalışıyorlardı.

 Kalamaki milli Parkı
Kalamaki milli Parkı

Eğlenmek için çok büyük su parklarına haiz Kuşadası. Bizler anne ve babamla her yıl bu parklara birkaç kere gidiyoruz ve sabahtan akşama kadar birbirinden farklı su kaydırağı ve değişik su oyuncaklarından kayarak çok eğleniyoruz.

Kuşadası limanı hem ticari, bununla beraber turistik açıdan çok önemlidir. Limanın içinde kafeler ve restoranlar var. Buralarda oturup yemek yiyecek çok keyifli.

Kuşadası çok büyük bir çarşıya sahip şehirlerden biridir. Ülkemizi ziyarete gelen dış kanatlı turistler orada el emeği göz nuru halı ve bölgesel eşyalarımızı alıyorlar. Bu da, ülke tanıtımı için doğal olarak ki çok önemli.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here