PAYLAŞ
Kanada
Kanada
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Kuzey Amerika’nın kuzeyinde yer alan Kanada yüzölçümü bakımından dünyanın ikinci en büyük, toprak bakımından ise dünyanın dördüncü en büyük ülkesi konumundadır. Geniş toprakları, doğal güzellikleri, teknolojik ve ekonomik açıdan komşu ABD’ye benzetilir. Fakat halkı Britanya mirasına bağlıdır. Britanya ve Fransa’dan gelen göçmen izlerini taşır. Kanada’da 15. yüzyıla kadar Aborjin yerlileri yaşamış, 15. yüzyılın ardından kolonileşme ile beraber bugünkü şeklini almıştır. Vatandaşların yüzde 80’i Avrupa, yüzde 14’ü Asya ve yüzde 5’inin Aborjin kökeninde olduğu biliniyor.

Kanada Aborjin
Aborjin

10 eyalet ve 3 bölgeden oluşan Kanada düşünce ve inanç özgürlüğün en yüksek olduğu ülkelerden biridir. Yüzde 23,9’u hiçbir dine inanmamaktadır. Diğer Amerika ülkelerine göre Hristiyanlık dini yaygındır. Katolikler ile nüfuzun yüzde 42’sini oluşturur. Hemen ardından ise yüzde 40’lık dilimde Protestanlar geliyor.Kanada’ya doğal güzellikleri ve turizm sektörü açısından her dönem ziyaretçi ağırlar. Nisan ve Mayıs aylarında tiyatro, film festivalleri ve müzik ile dikkat çeker. Kış aylarında spora rağbet gösterilir. Kayak ve buz hokeyi, ülkenin önemli spor dallarını oluşturuyor.

Kanada buz hokeyi
Kanada buz hokeyi

Yani Kanada’da kış mevsiminde de birçok uygulamaya şahit olabilirsiniz. Ülkenin çok kültürlü yapısı olduğundan dolayı yaz mevsimleri çok renkli geçer. Farklı eyaletlerin müzik ve eğlenceleri şenlik halinde düzenlenir. Kanada’nın Ontario Eyaleti’nde yer alan ve bu eyaletin başkenti olan Toronto şehrine İstanbul’dan direkt uçuşlar vardır. Ayrıca bu ülkede Asya mutfağına benzer yiyecekler görebilirsiniz.

Ontario Toronto
Toronto

Kanada Uluslararası Montreal Caz Festivali Guinnes Rekorlar Kitabı’nda yerini alır. Her yıl düzenlenir. 30 ülkeden 3000’e yakın sanatçı sahne alır. Festivalde 2,5 milyona yakın seyirci olur. Bu festival yaklaşık olarak 10 gün sürer. Konserler, yarışmalar, farklı spor aktiviteleri ile bu ülkede kışın tadını çıkarabilirsiniz. Kışı sevenlerin özellikle tercih edeceği yerlerden bir tanesidir. Katılım Temmuz ayının sonlarına doğru başlar. Ayrıca Toronto’da Ulusal Sergi’ye katılmanız kesinlikle önerilir. The Ex olarak bilinen bu eğlence yerine her yıl 1,5 milyon kişi gelir. Qebec Yaz Festivali ile 11 gün her tür müzik heyecanına tanık olabilirsiniz. Kalabalık ve müzik, sanat ilişkisi arıyorsanız Kanada tam size göre bir yer olacaktır.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here