PAYLAŞ
Sinop
Sinop
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Karadeniz’in yağışlı gri havasının yanında Sinop turkuaz denizi ve sürekli gülümseyen güneşi ile Ege’ye mi geldim acaba diye düşünmenize sebep olacak. Tarihi ve doğal güzelliklerini gezmeye doyamayacaksınız. Şehir Türkiye’nin en kuzey ucunda olduğu için gezerken sıcaktan bunalmak gibi bir sorununuz da yok üstelik. Gece gündüz yaşayan bir şehir çarşısı, sahili, sahilde kurulan gece pazarı, hediyelik eşya satan minik dükkanları gezerken uykuyu unutabilirsiniz. Tatil için doğru şehirde olduğunuzu tasdik edecek yerleri aşağıda sıraladık.

Sinop Gezilecek Yerler

Hamilos Koyu, Buzul aşındırmaları sonucu oluşmuş dünyanın tek doğal koyudur. Türkiye’nin en kuzey ucunda yer alan koydur. Mesire alanı olarak kullanıldığından gün boyunca hem piknik yapabilir hem de plajında denize girebilirsiniz.

Hamilos Koyu
Hamilos Koyu

Erfelek Şelaleleri 28 adet şelaleden oluşan şelaleler takımıdır. 3 saatlik bir tırmanma ile tüm şelaleleri görebilirsiniz. Hem yorulmayı hem dinlenmeyi bir arada yaşayabileceğiniz bir mekan.

Erfelek Şelaleleri
Erfelek Şelaleleri

Sinop Cezaevi, Eski cezaevi günümüzde müze olarak kullanılmakta. Ünlü yazar ve şair Sebahattin Ali de burada yatmış ve koğuşundaki duvarlarda şiirleri asılı gözyaşlarınızı tutmanız mümkün olmadığından yanınızda mendil bulundurun mutlaka.
Sinop Kalesi Kale duvarları şehri çevrelemektedir. Romalılar, Selçuklular ve Bizanslılar döneminde kullanılmıştır.
İnceburun Feneri Türkiye’nin en Kuzey ucunda yer alan Fener olma özelliğine sahiptir. Fener’e ait süs eşyaları şehrin her yerinde satılmaktadır. Deniz fenerlerini seviyorsanız mutlaka görmelisiniz.

İnceburun Feneri
İnceburun Feneri

Akliman ve Karakum Plajları, Güneşlenmek ve buz gibi denizin keyfini çıkarmak için her iki plaj da idealdir.
Sinop Arkeoloji Müzesi, Şehirde ve etrafında yapılan kazılarda bulunan arkeolojik eserlerin sergilendiği müzedir.

Sinop Arkeoloji Müzesi
Sinop Arkeoloji Müzesi

İnaltı Mağarası Mağara ağzında geniş bir sahanlık bulunmaktadır. Mağaranın içinde gezi güzergahı bulunmakta içindeki damlataşlar görülmeye değerdir. Mağara denizden 1070 metre yüksektedir.
Mantı denince ilk akla gelen şehir Kayseri olmasına rağmen Sinop’un mantısının meşhur olduğunu duymak biraz şaşırtabilir. Sinop’un mantısına kulak mantısı denmekte sebebi ise kulak kadar büyük olması. Mantının sunumundaki fark bir kısmı sarımsaklı yoğurt ve tereyağı ile bir kısmı da ceviz ile servis ediliyor olmasıdır.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here