PAYLAŞ
Lille Gezi Rehberi
Lille Gezi Rehberi
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Lille, Fransa’nın kuzeyinde bulunan Nord Pas de Calais bölgesine bağlıdır ve Belçika’ya toprak komşusudur. Tarih boyunca Romalıların elinde bulunan bu Lille şehrinin ismi Deûle ırmağı içindeki bir adadan gelmektedir. Ayrıca toplam nüfusu 1.126.000’i geçmiştir ve Fransa’nın en büyük dördüncü şehri olma özelliğini taşımaktadır.

Lille’ye Ne Zaman Gidilir?

Fransa’nın kuzeyinde kalmasından dolayı genel olarak ılıman bir iklim gösteren Lille, en meşhur sıcak su akıntılarında biri olan Gulf Stream akıntısının etkisindedir. Türkiye’de olduğu gibi en yüksek sıcaklıklar yazın, en düşük sıcaklıklar ise kışın gözlenmektedir. Hava sıcaklığının en uygun olduğu zamanlarda, yani mayıs ile ağustos ayları arasında gidilmesi en uygundur.

Lille’ye Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Lille’ye direkt olarak uçuş maalesef bulunmamaktadır. Türkiye’deki havalimanlarından Paris, Nice veya Lyon’a direkt giderek aktarma sayesinde Lille’ye ulaşabilirsiniz.

Lille’de Konaklama

Vieux
Vieux

Lille’de konaklamak için her bütçeye uygun yerler bulunmaktadır. Lille’de oteller şehir merkezinde ve Vieux bölgesinde oldukça fazladır. Merkezdeki otellerden bazıları Hotel Chopin, Hotel Faidherbe ve Le Napoleon’dur. Burada 40 – 100 Euro arasında konaklama imkanları bulabilirsiniz. Ayrıca şehirde daha avantajlı oteller de kendini göstermektedir.

Lille Mutfağı

Waffle
Waffle

Lille mutfağı, genel olarak Fransa ve Flemenk mutfaklarını yansıtmaktadır. En ünlü yiyecekleri arasında ise çikolata ve kekleri vardır. Şehir içinde farklı türlerde kek satımı yapan bir sürü dükkan bulabilmeniz mümkündür. Grand Place’deki restoranların bazılarında ise en leziz Waffle ürünlerini tadabilirsiniz.

Lille’de Gezilecek Yerler

Citadel of Lille

Citadel of Lille
Citadel of Lille

Citadel of Lille, yıldız şeklindeki çok eski bir tarihi yapıttır. Şehrin merkezinde bulunur ve Lille’nin en popüler yerlerinden biridir. Fazlasıyla büyük olmasına karşın yapımı sadece yedi yıl sürmüştür. 1. Dünya Savaşı esnasında kullanılmıştır ve karşı tarafında bir adet anıt ve hayvanat bahçesi bulunur.

Grand Place

Grand Place
Grand Place

Grand Place, Lille’nin en işlek meydanlarından birisi konumundadır. İlk zamanlarda bir buğday pazarı görevi üstlenirken, günümüzde içerisinde birçok ünlü restoran, kafe ve tarihi binaları bulundurmaktadır. Meydandaki en ilginç ve dikkat çekici yapı ise Vieille Borsası’dır. Bu yapıt 1653 yılında inşa edilmiş olup, tüccarları koruyup gözeten bir yer görevi üstlenmiştir. Bunların dışında Lille’de bir çok gezilebilecek tarihi mekan bulunmaktadır.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here