PAYLAŞ
Liverpool
Liverpool
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Merseyside Metropoliten Kontluğu’nun yerel idaresi altında bulunan ve İngiltere’nin doğusunda  yer alan Liverpool 1 milyon 366 bin nüfusa sahiptir. Liverpool geniş bir kültürel mirasa sahip olan şehirler arasında bulunmaktadır. 2008 Avrupa Kültür Başkenti de seçilen Liverpool, kendi içerisinde de çok sayıda ünlü yıldızları çıkarmıştır. Bunlar arasında efsane grup The Beatles, Kraliyet Filarmoni Orkestrası, Frankie Goes to Hollywood, Gerry & Pacemakers ve Echo & The Bunnymen’dir. Ayrıca Avrupa’nın en eski Çin sokağı da yine Liverpool’da bulunmaktadır.

Liverpool Nerededir?

Liverpool harita
Liverpool harita

İngiltere’nin kuzey batısında yer alan Liverpool, İrlanda Denizi kıyısında bulunmaktadır. İngilizce dil konuşulan Liverpool’da, İngiliz Sterlini para birimi kullanılmaktadır.

Liverpool’a Ne Zaman Gidilir?

İrlanda Denizi kıyısında bulunması nedeni ile Liverpool, Gulf Stream sıcak su akıntısının etkisinde kalmaktadır. Konumuna göre oldukça ılıman bir iklime sahip olan Liverpool’a Mayıs ile Ağustos ayları arasında gidilmektedir. Yaz ve kış ayları ise ne çok sıcak ne de çok soğuk geçmektedir. Bu yüzden iklimi idealdir.

Liverpool Gezilecek Yerler

Liverpool
Liverpool

Özellikle İngiliz edebiyatı ve dünya pop müziği konusunda önemli bir yeri bulunan Liverpool, Everton ve Liverpool gibi dünyaca ünlü kulüpleri de içerisinde barındırmaktadır. Bu yüzden kültür, sanat ve spor açısından oldukça gelişmiş bir şehirdir.

Beatles Müzesi

Beatles Müzesi
Beatles Müzesi

Dünyaca ünlü pop rock grubu The Beatles, hemen hemen herkes tarafından bilinmektedir. Dünyanın en meşhur pop rock grubu için 1990 yılında bir müze kurulmuştur. Ayrıca 2009 yılında da müzeye Pier Head bölümü eklenmiştir. Yıl boyunca yaklaşık olarak 300.000 ziyaretçi almaktadır. Ayrıca müzede grup üyelerine ait eşyalar ve parçalar da bulunmaktadır.

Liverpool Katedrali

Liverpool Katedrali
Liverpool Katedrali

Liverpool Katedrali, 1904 ile 1978 yılları arasında yapılan Anglikan yapılarından birisidir. İngiltere’nin en büyük kilisesi unvanını kazanan Liverpool Katedrali, dünyanın da en büyük Anglikan Katedrali olarak gösterilmektedir.

Albert Dock 

Albert Dock
Albert Dock

Yıl boyunca en çok turist alan ve en çok ilgi gören yerler arasında Albert Dock bulunmaktadır. 1846 yılında Prens Albert tarafından açılan liman, sanayi devriminde ilklerin kullanıldığı yer olarak gösterilmektedir.

Anfield Road 

Anfield Road
Anfield Road

1884 yılında ünlü futbol takımı Liverpool’un stadyumu olarak inşa edilen Anfield Road’ın 45,000 seyirci kapasitesi bulunmaktadır. Anfield Road, tarihi stadyumlar arasında yer almaktadır.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here