PAYLAŞ
Lizbon
Lizbon
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Lizbon; Portekiz’in başkenti ve en gelişmiş, nüfusu en yoğun olan şehirlerinden biridir. Yaklaşık yüz kilometrekarelik bir alana yayılmıştır ve oldukça eğlence dolu bir yapıya sahiptir. Şehir içindeki sarı renkli tramvaylar adeta Lizbon’un simgelerinden biri halini almıştır. Oldukça keyifli bir iklimi içerisinde barındıran şehirde turistik olarak her türlü faaliyet görülebilmektedir.

Lizbon’a Ne Zaman Gidilir?

Portekiz genelinde hakim olan ılıman iklimden dolayı Lizbon’da da yıl boyunca çok güzel bir hava görülmektedir. Ünlü sıcak su akıntılarından olan Gulf Stream’in etkisi şehir içerisinde fazlasıyla belirgindir. Okyanus kıyısında konumlandığından dolayı yazları fazla yağış almayan bir şehirdir. Güzel bir tatil için gidilmesi gereken zamanlar ise bahar ve yaz ayları içerisindedir.

Lizbon’a Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Lizbon’a aktarmasız olarak İstanbul üzerinden direkt gidilebilmektedir. Bunun yanında Almanya – Münih veya Almanya – Frankfurt şehirlerinden aktarmalı uçuşlar da bulabilirsiniz. Eğer aktarmasız olarak seyahat edecekseniz uçuş süresi ortalama 5 saat kadar sürmektedir.

Lizbon’da Konaklama

Urban Garden Hostel
Urban Garden Hostel

Lizbon’da da yine birçok Avrupa ülkesinde olduğu gibi konaklamak için her bütçeye hitap eden seçenekler bulmak mümkündür. Şehir merkezine en yakın konaklama yerleri olarak Welcome Hostel, Urban Garden Hostel veya We Love Hostel mekanlarını gösterebiliriz. Bunun haricinde daha uygun fiyatlı şehrin az dışında kalan oteller de mevcuttur.

Lizbon Mutfağı

Lizbon Mutfağı
Lizbon Mutfağı

Okyanus kıyısında olmasından ve bir liman şehri özelliği göstermesinden dolayı deniz mahsulleri oldukça fazlaca tüketilmektedir. Özellikle Morino adı verilen balık Lizbonluların en popüler balık çeşitlerinden birisidir. Tabi ki bunların dışında biftek, balık kekleri ve etli sulu yemekler de genel olarak sevilen yiyecekler arasındadır.

Lizbon Gezilecek Yerler

Alfama Bölgesi

Alfama Bölgesi
Alfama Bölgesi

Lizbon’un en tarihi mahallelerini içerisinde barındıran Alfama Bölgesi (Alfama District), aynı zamanda birçok Portekiz yapıtına ev sahipliği yapmaktadır. Bölge içi ulaşım genelde geleneksel tramvaylar üzerinden sağlanır ve çok renkli bir mimariye sahiptir.

Kaşifler Anıtı

Kaşifler Anıtı
Kaşifler Anıtı

Coğrafi keşifler sırasındaki bilim adamları ve kaşifleri temsil eden bu anıt, 1940 yılında ünlü sanatçılar Cottinelli Telmo ve Leopoldo de Almeida tarafından yaptırılmıştır. Yaklaşık elli metre kadar yüksekliğe sahiptir ve tamamıyla betondan yapılmıştır.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here