PAYLAŞ
londra
londra
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Londra, İngiltere’nin başkentidir ve başlangıç meridyeninin geçtiği Greenwich kasabası Londra civarlarındadır. Fazlasıyla gelişmiş olan bu şehrin oldukça kozmopolit bir yapısı vardır. Şehrin tarihi yüzyıllar öncesine dayanmaktadır. Ayrıca gezilmesi gereken birçok tarihi ve doğal yapıya ev sahipliği yapmaktadır.

Londra’ya Ne Zaman Gidilir?

Ilıman okyanusal bir iklime sahip olan Londra’ya yılın her zamanı gidilebilmektedir. Havası genelde kapalı olur bolca yağış alır. Bu sebeple yağışların biraz daha azaldığı yaz ayları içerisinde gitmeniz sizin için daha avantajlı olacaktır. Yazın sıcaklık ortalaması 20 derece civarında seyrederken, kışın ortalama sıcaklığı 2 ve 5 derece arasında değişiklik göstermektedir.

Londra’ya Nasıl Gidilir?

Ülkemizden Londra’ya direkt olarak aktarmasız uçuşlar bulunmaktadır. İstanbul üzerinden Londra’ya gidecek olursanız yolculuk süresi yaklaşık 4 saattir. Şehir içinde toplam 5 adet havalimanı bulunur ve şehir merkezine ulaşımın en kolay olduğu havalimanı ise Heathrow Havalimanı’dır. Ayrıca Avrupa içi diğer ülkelere de uğramak isterseniz şehir içindeki hızlı trenleri kullanabilmeniz sizler için yararlı olacaktır.

Londra’da Konaklama

Londra’da her bütçeye uygun konaklama seçenekleri mevcuttur. Eğer ekonomik yönden durumunuz iyiyse şehir merkezindeki dört veya beş yıldızlı otelleri tercih etmeniz sizler için daha avantajlı olacaktır. Fakat ekonomik bir konaklama yeri arayışındaysanız, daha uygun konaklama yerleri de bulabilmeniz mümkündür.

Londra Mutfağı

Fish and Chips
Fish and Chips

Londra’da çok fazla İngiliz kültüründen yiyeceklere rastlamanız biraz zordur fakat dünya yemeklerinden birçok lezzeti bu şehirde tadabilirsiniz. Genel olarak fırınlanmış et, patates ve haşlanmış et oldukça fazla tüketilmektedir. Ayrıca “Fish and Chips” ismiyle ün yapmış olan yiyecekten de Londra’da yiyebilme imkanınız bulunmaktadır.

Londra’da Gezilecek Yerler

Buckingham Sarayı

Buckingham Sarayı
Buckingham Sarayı

Buckingham Sarayı, 1703 yılında Buckingham Dükü için inşa edilmiştir. 1834 senesinde ise Kraliçe Victoria’nın tahta çıkmasıyla bir kraliyet sarayı halini almıştır. Günümüzde İngiltere’nin önemli günlerinin kutlanmasında kullanılan bu saray, toplam 775 odadan oluşmaktadır. Bunlardan ise sadece 19 tanesini gezebiliyorsunuz. Giriş ücretleri ise yaşınıza göre değişiklik göstermektedir.

London Eye

London Eye
London Eye

İnanılmaz derecede büyüklüğe sahip bir dönmedolap olan London Eye, yapılırken bir gözlem tekerleği işlevinde tasarlanmıştır. Dünyanın en büyük üçüncü gözlem tekerleği niteliğini taşımaktadır. Tepe noktası 135 metre yüksekliğindedir ve bir tam dönüşü yaklaşık 20 dakika sürmektedir. Bu yerlerin dışında da Londra’da gezilecek birçok mekan bulunmaktadır.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here