PAYLAŞ
Antananarivo
Antananarivo
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Madagaskar Cumhuriyeti, dünyanın en büyük 4. adasıdır. Bu ada ülke, Afrika kıtasına bağlı olup, Afrika  kıtasının doğu kesiminde, Hint Okyanusu’nun ise, batı kısmında yer almaktadır. Afrika ana kıtasıyla burayı Mozambik kanalı ayırmaktadır.

Marco Polo anılarında dolaylı olarak Afrika kıtası hakkında bilgi vermiştir. Burayı tarifsiz zenginliklere sahip bir ada olarak tanımlamış olan Marco Polo, karışıklık sonucu Somali’de bulunan Mogadişu şehrinin ismini Madageiscar olarak bahsetmiş ve adanın ismi böylede kalmış.

Doğal güzellikleriyle meşhur olan Madagaskar, sayısız ulusal parkı, endemik bitkileri ve canlı türleriyle meşhurdur.

Madagaskar’ın Başkenti ve Şehirleri

Antananarivo
Antananarivo

Madagaskar’ın başkenti Antananarivo’dur.  Madagaskar kendi içerisinde bölgelere ayrılmıştır ve bu bölgelere faritra denmektedir. Madagaskar’da bulunan faritra sayısı 22’dir. Söz konusu olan faritra’larda kendi aralarında fivondronana adlandırılan 119 ilçeye ayrılmıştır.

Madagaskar’da Konuşulan Diller

Madagaskar’da Malaya-Polinezya kökenli Malagaşça dili konuşulmaktadır. Her ne kadar resmi dil olmasa da, uzun yıllar boyunca Fransa etkisinde kalan ülkede, Fransızca resmi dildir. Nüfuzun  geneli ikinci dil olarak Fransızca bilmektedir.

Madagaskar’da Din ve İnanış

famadihana
famadihana

Madagaskar kendine özgü geleneksel inanç sistemine sahip bir ülkedir. Atlarıyla aralarındaki bağıda yansıtan bu inanç sisteminde famadihana adını verdikleri inanç pratikleri uygulanmaktadır.

Madagaskar’a Ne Zaman Gidilir?

Madagaskar’ı gezmek için en uygun zaman hem, mevsimsel geçişler dolayısıyla hem de yağmur ve sıcaklık açısından nisan- mayıs aylarıdır.

Madagaskar’ın İklimi ve Hava Durumu

Madagaskar İklimi
Madagaskar İklimi

Madagaskar’da coğrafi konum nedeniyle farklı iklimler yaşanabilmektedir.  Kasım ve nisan ayları arasında yağışlı bir hava gözlemlense de, mayıs ve ekim arasında kurak bir dönem yaşanır. Ülkenin doğu kıyılarında şiddetli tropikal fırtınalar ve siklonlar yaşanmaktadır. Adanın orta kısımlarında yer alan yüksek yaylalarda serin ve kurak bir iklim mevcuttur. Ülke genelinde yıllık ortalama sıcaklık 25 derecedir. Bu yıllık ortalamaya nazaran, kıyı kısımlarda sıcaklık daha yüksek, iç kısımlarda ise, 0 derece ve altına düşecek kadar soğuk hava gözlemlenmektedir.

Madagaskar Mutfağı

Madagaskar Mutfağı
Madagaskar Mutfağı

Madagaskar’ın mutfağı Hint Okyanusu çevresindeki ülkelerden etkilenmiştir. Afrika, Çin, Uzak Doğu Asya ve Avrupa mutfaklarının etkisi altında çeşitlenmiştir.

 

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here