PAYLAŞ
madrid
madrid
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Madrid, İspanya ve Avrupa’nın sosyal yönden en gelişmiş şehirlerinden birisi konumundadır. Endülüs Emevileri döneminde kurulmaya başlanan şehir, günümüze kadar yavaş yavaş yükselmiştir. Avrupa’nın en kalabalık beşinci şehridir ve Real Madrid, Atlético Madrid gibi başarılı futbol takımlarını bünyesinde barındırmaktadır. Madrid, içerisinde bulundurduğu birçok yapı sayesinde günümüzde en turistik şehirlerden biri halini almıştır.

Madrid’e Ne Zaman Gidilir?

Madrid genelinde karasal bir iklim hakimdir. Yazları sıcak ve kurak, kışları ise soğuk ve yağışlı geçmektedir. Bu sebeple Madrid’e gidilebilecek en uygun zamanlar bahar ayları içerisindedir. Bu aylarda hava biraz daha ılımandır fakat en yağışlı mevsimi ise yine bahar aylarıdır.

Madrid’e Nasıl Gidilir?

İstanbul’un her iki havalimanından da Madrid’e aktarmasız ve çift yönlü uçuş seferleri bulunmaktadır. Bunun yanı sıra Madrid’e aktarmalı tren seferleri de düzenlenmektedir. Özel aracınızla gerekli işlemleri yaparak da gidebilmeniz imkanlar dahilindedir.

Madrid’de Konaklama

Woohoo Hostal
Woohoo Hostal

Madrid’de her bütçeye uygun konaklama imkanları bulunmaktadır. İster şehir merkezindeki lüks veya orta bütçeli otellerde kalın, ister şehir merkezinin dışındaki diğer otellerde kalın. Madrid’de konaklamak için en konforlu yerler arasında ise Woohoo Hostal Madrid ve In Out Madrid gibi mekanları gösterebiliriz.

Madrid Mutfağı

 Cocido madrileño
Cocido madrileño

Madrid’in eşsiz lezzetlerinde kullanılan zeytinyağı, tıpkı Türkiye’deki gibi çok fazla tüketilmektedir. Madrid’in en ünlü yemeği ise Cocido madrileño isimli yemektir. Madrid restoranlarında sık sık rastlayabileceğiniz bu yemekte dana eti, sosis ve bazı sebze çeşitleri kullanılmaktadır. Bunun dışında Paella, Tortilla de Patatas gibi farklı çeşit yiyecekler de Madrid mutfağını süsleyen diğer nimetlerdir.

Madrid’de Gezilecek Yerler

Prado Müzesi

Prado Müzesi
Prado Müzesi

Prado Müzesi, klasik resim sergileriyle ünlenmiş bir turistik mekandır. Yılda ortalama üç milyon kişi tarafından ziyaret edilen müzede hemen hemen 8.000 adet tablo bulunduğu söyleniyor. Müzeyi salı ve pazar günleri saat 09.00 ile 19.00 saatleri arasında ziyaret edebilmeniz mümkün. Giriş ücretleri stabil 14 Euro’dur, çocuklara giriş ücretsizdir.

Plaza Mayor

Plaza Mayor
Plaza Mayor

Plaza Mayor, Madrid’in en bilindik meydanı olma özelliğini taşır ve bu meydanın etrafı kırmızı renkli evlerle dikdörtgensel bir şekilde çevrilmiştir. Meydanın tam ortasında Kral III. Philip’in heykeli bulunmaktadır. Bu heykel İtalyan heykeltıraşlar tarafından bronz olarak tasarlanmıştır.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here