PAYLAŞ
makedonya-Üsküp
Makedonya-Üsküp
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Büyük İskender’in memleketi Makedonya’ya gelip başkent Üsküp şehrini gezmemek olmaz. Vardar Nehri’nin her iki kıyısına kurulmuş olan bu şehir kendi dilinde Skopje olarak adlandırılmaktadır. Türk kültürüyle karşılaştırdığımızda buraya ayak bastığınızda hiçbir şekilde yabancı çekmiyorsunuz. Bunun en büyük sebebi de 1392 yılında Osmanlı topraklarına katılması ve tam 500 yıl boyunca Osmanlı egemenliğinde kalmasıdır. Bu kadar uzun bir süre geçmesi elbette bu toprakları Türk kültürüyle harmanlamıştır.

Osmanlı devletinden sonra Yugoslavya himayesinde olan Makedonya, Yugoslavya parçalanmasıyla bağımsızlığını kazanmış. Daha gencecik olan bu devlet henüz yeni gelişmekte ve her tarafta inşaat çalışmalarını görmek mümkün.

Makedonya Meydanı
Makedonya Meydanı

Burası doğa yapılarından çok tarihi yapılarıyla öne çıkan bir yer. Eğer tarihe meraklı birisi iseniz buraya geldiğinizde kendinizi canlı bir tarih müzesinde hissetmiş olacaksınız. Kentin simgesi olan ve 13 kemerli Taş Köprü ile bağlanan Makedonya Meydanı buranın kalbini oluşturuyor. Burada birçok heykeli görebilirsiniz.

Makedonya 1991 yılında bağımsızlığını kazanmış olmasına rağmen ekonomik açıdan yeterli bir seviyede diyebiliriz. Bağımsızlığın verdiği güçle sürekli kendini geliştiren ülke turist çekmek amacıyla turizm altyapısına büyük yatırımlar yapıyor.

Üsküp
Üsküp

Üsküp şehri henüz yeni oturmaya başlayan bir şehir. bizim Türkiye’nin bağımsızlığını kazandıktan sonra Ankara’nın kurulması gibi düşünebiliriz. Sürekli bir inşaat çalışmaları ve bitmek bilmeyen alt yapı çalışmaları mevcut. Bu haliyle bile oradaki yaşam görülmeye değer. Özellikle yeni yapılan yapılar ve heykeller çok fazla dikkat çekici. Her ne kadar yapılar estetiki açısından mükemmeli vaat etmese de ilgi çekici olduğu kesin. Oranın yerlileri turizm için yapılan bu tür yenilikleri çok fazla dikkate almıyor. Hatta eleştirenler bile var. Ülkede yolsuzluk biraz ön planda olsa da kişi başı gelir ortalama bir düzeyde. Yani buraya geldiğinizde çok az bir parayla istediğiniz her şeyi yapabiliyorsunuz. Avrupa’ya seyahat ettiğinizde mutalaka burayı ziyaret etmenizi öneririz. Çünkü Avrupa turunuz sırasında burası sizin için dinlenme noktanız olabilir. İnsanlar çok içten ve kültürleri bizim Türk kültürüne çok fazla benzemekte. Bir nevi kendinizi Üsküp’te Türkiye’nin bir ilindeymiş gibi hissedebilirsiniz. Zaten orada yerli gibi algılanma ihtimaliniz çok fazla zira fiziksel açıdan çok fazla fark yok.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here