PAYLAŞ
Maldivler
Maldivler
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Resmi olarak Maldiv Cumhuriyeti ülkemizde sadece balayı için gidilebilecek gibi bir yer olarak algılanıyor. Bu ülkenin Hint Okyanusu’nda yaklaşık 1192 adadan oluşan bir devlet olduğu biliniyor. 1000 ada halen boş olduğu belirtiliyor. Yerleşimi olan 281 adadan 195’inde Maldivliler yaşıyor. 86 ada ise otel ada şeklinde kullanılıyor.

Maldiv Halkı
Maldivliler

Maldiv halkının %97’si Müslüman olup, başkanlık tipli Cumhuriyet sisteminde yönetiliyor. Küresel iklim değişikliği sebebiyle sular altında kalması öngörülen Maldiv halkına, 15 Kasım 2005’te Avustralya sığınma hakkı verdi. Maldivler’in başkenti Male ve büyük kent Adu turizm cennetidir. Genel olarak konuşulan dil Dhivehi dilidir. Hint-İran dil ailesi, Hint kolundan olan bu dil birinciyken, ikinci dil İngilizce olarak bilinir.

Maldiv Male
Male

Nüfusun yüzde 97’si Sünni mezhebinden oluşur. Maldivler için en uygun dönem yağış ve sıcaklıkların etkin olmadığı Nisan ve Mayıs aylarıdır. Maldivlere gitmek için Dubai aktarmalı ya da Doha aktarmalı ulaşım sağlanabilir.Tropik muson iklimi etkisi altında olan Maldivler Nisan ve Mayıs ayında yağışlı dönemden kuru mevsime geçiş yaşandığı için birçok turizm nüfusunu bu zamanda alır. Yıllık yağış miktarı 300 cm’yi geçer.

Maldivler’de Sosyal Hayat

Kültür Hindistan’a benzer. Bunun sebebi, zamanında göçmen insanların Sri Lanka‘dan gelmesidir. Halk sakin ve yavaş hayat düzenini sever. Adalarda alkol yasaktır. Açık alan, kafeler ya da restaurantlarda alkol bulunmaz. Fakat turizm cenneti olduğundan dolayı oteller ya da resortlarda alkol bulunuyor. Domuz eti için de aynı şey geçerlidir.

Maldivler'de yemek
Maldivler’de Alkol ve Domuz Eti Bulunmaz

Maldivler Festivaller ve Dini Bayramlar

Her festival hazırlığında, baba, anne ya da çocuk kavramı anlam kazanıyor. Yiyecek, dekorasyon ve eğlencenin paylaşıldığı festivallerde birçok modern ve geleneksel eğlence hayat buluyor. Ahşap enstrümanlar eşliğinde halk oyunları oynanıyor. Dini bayramların bir yanı sıra geleneksel kutlamalar olabiliyor.

maldivler festival ve bayram
Maldivler’de bayramlar ve festivaller yaygındır

Maldivler’den Ne Alınır?

Leke işleri ve elde boyama tshirtleri, maskeler, ahşap balık figürleri ve deniz kabuklarından yapılan hediyelik eşyalar alabilirsiniz. Şekerleme, ton balığı mamulleri ve fıstık satın alabilirsiniz. Bazı balık türlerinin yurt dışında satışı yasaktır. Maldivler‘e geldiyseniz, hediyelik eşya almadan ülkenize dönmemenizi öneririz. Çünkü burada yaşadığınız hiçbir şeyi unutmayacağınızdan emin olabilirsiniz.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here