PAYLAŞ
marsilya
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Fransa’nın güney kıyısında olan Marsilya şehrinin 2009 nüfus sayımlarına göre 850.602 nüfusu vardır ve Fransa’nın en büyük ikinci şehridir. Kuzey Afrika ile Güney Avrupa arasında bir köprü görevi görmektedir. İçerisinde barındırdığı büyük limanlar şehrin en büyük gelir kaynağı haline gelmiştir. Aynı zamanda Akdeniz’in en büyük limanına ev sahipliği yapan Marsilya, elli yedi kilometre uzunluğundaki sahil uzantısı ile birçok turistin uğrak noktası olmuştur.

Marsilya’ya Ne Zaman Gidilmeli?

yazları Marsilya
yazları Marsilya

Akdeniz iklimine sahip olduğundan yazları sıcak ve kurak, kışları ise ılık ve yağışlı geçen Marsilya’nın gündüz sıcaklık ortalaması on iki dereceyken geceleri bu değer dörde kadar inmektedir. Ayrıca Marsilya en sıcak günlerini temmuz ve ağustos aylarında yaşamaktadır. Yılın yaklaşık 300 günü güneşli olarak geçtiğinden dolayı Fransa’nın en fazla güneş alan şehri özelliğini taşımaktadır. Tıpkı Türkiye’de olduğu gibi Marsilya’da da tatil yapılacak en uygun zaman yaz aylarıdır çünkü kışın denize girilememektedir.

Marsilya’da Gezilecek Yerler

Marsilya’ya tatil için gittiğinizde “Uğramadan geçme!” diyebileceğimiz yerler var. Bunlardan bir tanesi de Vieux Port’tur. Halk arasında eski liman olarak adlandırılan Vieux Port, kentin en güzel yerlerinden birisidir. Limanın bir kısmı Nazi saldırılarında yüksek derecede hasar görmesine rağmen bir müddet sonra onarılmıştır. Vieux Port’un Quai des Belges adı verilen bölümünde meşhur Marsilya balık pazarı bulunmaktadır ve her gün açıktır.

Notre Dame de la Garde Bazilikası
Notre Dame de la Garde Bazilikası

Marsilya’nın en harikulade yapılarından biri olan Notre Dame de la Garde Bazilikası, 1864 yılında Bizans mimarisine uygun olarak tasarlanmıştır. Bazilika, kentin en yüksek rakımlı tepesinde, yani La Garde tepesinde bulunmaktadır. Günümüzde Marsilya’nın sembolü halini almış olan bazilikanın baş kısmına 1931 tarihinde çocuk İsa’yı kucaklayan Meryem’i anımsatan altın renkli bir heykel dikilmiştir. Bunların haricinde Marsilya’ya gidildiğinde görülmesi gereken birçok yer ve yapı vardır.

Marsilya Mutfağı

Marsilya Mutfağı
Marsilya Mutfağı

Fransız mutfağının en özellerinden birisi de Marsilya Mutfağı‘dır. Yiyeceklerde tıpkı Türkiye’de olduğu gibi zeytinyağı fazlasıyla kullanılıyor ve bunun dışında bir liman kenti olmasından dolayı da deniz mahsulleri oldukça iyi tüketiliyor. Marsilya’nın olmazsa olmaz diyebileceğimiz yemek çeşitleri arasında Bouillabaisse, aioli sosu ve navette kurabiyeleri gibi yiyecekleri sayabiliriz.

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here