PAYLAŞ
Moskova
Moskova
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Dünyanın en iyi metro sistemine sahip şehri olan Moskova Rusya Federasyonu’nun başkentidir. Bilinen en çok zengininin yaşadığı bu şehrin nüfusu 12 milyondur. Moskova turistlerin en çok ziyaret ettiği şehirlerden biridir. Buradaki tarihi müzeler ve Leilin’in mezarı turistlerin odak merkezlerindendir.

Moskova şehri Rusya’nın en küçük ama en kalabalık şehridir. Şehir Oka ve Volga nehirler arasında olup Rusya’nın Avrupa merkezindedir.

Şehirde  kapılarını yabancılara açmış olan 6 üniversite bulunmakta olup, toplamda şehirde 13 üniversite mevcuttur.

Eğer yolunuz Moskova’ya düşerse mutlaka gezmeniz gereken 5 yer vardır.

1.Arbat Caddesi

Arbat Caddesi
Arbat Caddesi

Moskova’nın Arbat Caddesi sadece Rusya’da değil bütün dünyada meşhurdur. Trafiğe kapalı olan bu cadde gün içerisinde milyonlarca insanı ağırlıyor. Özellikle turistler tarafından oldukça büyük rağbet gören bu caddede, kafelerde oturabilir, Rus mutfağının ve dünya mutfağının lezzetleriyle tanışa bilirsiniz.

Puşkin Müzesi

Puşkin Müzesi
Puşkin Müzesi

Puşkin müzesi St.Petersburg Harmitage’dan sonra Rusya’da bulunan en büyük Avrupa sanat koleksiyon müzesidir. Bu müze 1912’den beridir sanatseverlere kapısını açmış olup, günlük milyonlarca turisti ağırlıyor. Müzede Yunan, Roma ve Mısır tarihi eserleri bulunmaktadır. Müzede ene çok dikkat çeken ise, Truva Hazinesi eserleridir.

Moskova Metrosu

Moskova Metrosu
Moskova Metrosu

Dünyaca ünlü olan Moskova metrosu, dünyanın en iyi metro sistemine sahiptir. Özellikle iç mimarisiyle görenleri hayrete getiren Moskova metrosu, 1931 yılında Stalin’in emri ile yapılmıştır. Tarihi bir sanat eseri olan Moskova metrosu, Rusya’nın trafiği için oldukça önemli bir rolü vardır. Şehrin küçük ama nüfusunun fazla olması şehirdeki trafiğin oldukça düzensiz olmasının en büyük nedenidir.

Kremlin Sarayı

Kremlin Sarayı
Kremlin Sarayı

Moskova’nın olmazsa olmazı olan Kremlin Sarayı Moskova’nın meşhur Kızıl Meydanı’nda bulunmaktadır. Rusya’nın tarih kitaplarında oldukça sık bir şekilde rastlayacağınız Kremlin Sarayı Çar Korkunç İvan’ın emri ile 1155 yılında yapılmıştır. Eski dönemlerde savunma kulesi olarak kullanılan bu kule zamanının görkemli saraylarından olup, 20 metre yüksekliğinde kırmızı renkten oluşmaktadır. Sarayın 4 köşesinde de, kuleler bulunmaktadır. Sarayın ortasında bulunan katedral korkunç İvan’dan sonra gelen tüm çarların taç koyma merasimlerinin yapıldığı yer olarak bilinmekte olup, her sene binlerce insan tarafından ziyaret edilmektedir.

 

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
İlgili etiketler : moskova

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here