PAYLAŞ
Mozambik
Mozambik
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Günümüz şartları içinde düşündüğümüzde en gelişmemiş ülkelerden biri olarak gözüken Mozambik, Afrika kıtasının doğusunda yer alan bir ülkedir. Aynı zamanda uzun yıllar boyunca sömürge altında kaldığı için de oldukça farklı mimarileri içerisinde barındırıyor. Toplam yüzölçümü 799.380 kilometrekare olan Mozambik’te gezilebilecek birçok yer bulunuyor.

Mozambik’e Ne Zaman Gidilir?

Mozambik’te bölgeden bölgeye değişiklik gösteren iklimler olsa bile en fazla yağışı genel olarak kış aylarından bahar aylarına geçişte alır. Nem nedeniyle de bu zamanlarda gidilmesi güzel bir tatil için fazla iyi olmaz. Gidilebilecek en uygun zamanlarsa yaz aylarıdır.

Mozambik’e Nasıl Gidilir?

Yaygın hastalıkların bulunduğu Mozambik’e sarıhumma, tifo ve hepatit gibi aşı iğnelerini vurulmadan gitmemek gerekir. Ayrıca ülkemiz üzerinden Mozambik’e direkt uçuşlar bulunmamaktadır. Katar veya Mısır gibi Afrika ülkeleri üzerinden aktarmalı olarak yolculuğunuzu tamamlayabilirsiniz.

Mozambik’te Konaklama

Mozambik’te Konaklama
Mozambik’te Konaklama( hotel maputo )

Mozambik her ne kadar gelişmişlik gösteremese de ülke içinde yüksek yıldızlı oteller de bulabilmeniz mümkün. White Pearl Resorts, Hotel Atlantis 2 ve Hotel Maputo konaklamak için en ideal oteller arasında. Bunların dışında düşük yıldızlı oteller maputo mozambikmaputo mozambikde bulunuyor fakat bu otellerde konaklamanız konforunuz açısından fazla iyi olmayacaktır.

Mozambik Mutfağı

Mozambik Mutfağı
Mozambik Mutfağı

Mozambik mutfağı Afrika mutfağını en iyi şekilde yansıtsa da sömürge zamanlarından kaynaklanan Portekiz mutfağını da burada yer yer görebiliyoruz. Ülkenin en önemli yiyeceklerinin başında matapa gelmektedir. Bu yemek soslu pilav türünde hazırlanır. Ayrıca bir kıyı ülkesi olmasından dolayı da ülke genelinde sık sık deniz mahsulleri tüketilmektedir.

Mozambik Gezilecek Yerler

Samora Machel Heykeli

Samora Machel Heykeli
Samora Machel Heykeli

1975 yılında Mozambik’in bağımsızlığını kazanmasında çok büyük görevler üstlenmiş olan Samora Machel için sonralarda bir heykel yaptırılmıştır. Praça da Independência meydanında konumlandırılmış olan heykel, yaklaşık beş tondur ve dokuz metrelik bir uzunluğa sahiptir.

Malangatana’nın Atölye ve Evi

Malangatana’nın Atölye ve Evi

Mozambik Cumhuriyeti’nin en ünlü ressamı Malangatana’nın hem atölye, hem de evi olarak kullandığı bu mekan günümüzde bir müze niteliğindedir. Ressamın kendine ait eserlerinin yanında Alberto Chissano’nun yapmış olduğu sanat eserleri de mevcuttur. Buraya ulaşmak biraz sıkıntılı olduğu için de tren istasyonu üzerinden ulaşım sağlamanız çok daha iyi olacaktır.

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here