PAYLAŞ
Marienplatz
Marienplatz
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Münih, Avrupa’nın en büyük sanat, teknoloji, kültür, eğitim, turizm merkezlerinden biri olup, ihtişamla mimari yapılarıyla bütün dünyanın dikkatini çekmektedir.

Marienplatz (Meryem Ana Meydanı)

Marienplatz
Marienplatz

Bu meydan Münih’in en kalabalık meydanıdır ve şehrin kalbi bu meydanda atmaktadır. Bu meydan eskiden buğday pazarı veya düello alanı olarak kullanılsa da, günümüzde müzelerle, kafelerle, dükkanlarla ve benzerleriyle temin edilmiş en işlek meydan haline gelmiştir. Burada dikkat çeken iki yapıt vardır. Bunlardan birincisi ‘Mariensaüle’ yani Meryem Ana Sütunudur. Bu sütün 1. Maximillian tarafından şehrin veban kurtuluşu şerefine yapılmıştır. İkinci yapıt ise ‘Fischbrunner’dir. Bu havuz geçmiş zamanlarda kasaplıkta çıraklıktan ustalığa geçenlerin havuza atlamasıyla bu adı almıştır ve günümüzde oldukça meşhur yapıtlardan birisidir.

Altes Rathaus (Eski Belediye Binası)

Altes Rathaus
Altes Rathaus

Münih’in eski belediye binası olan Altes Rathaus Meryem Ana Meydanı’nın hemen kuzeyinde yer almaktadır. Oldukça ihtişamlı bir mimari yapı olan Altes Rathaus, İkinci Dünya Savaşında hasar görmüştür. Sonradan yapılmış olan restorasyonda, binanın mimari yapısı bozulmamış, orijinalliği son derece dikkat çekilmiştir. Altes Rathaus, Meryem Ana Meydanını aydınlatmaktadır. Özellikle geceler bu yapıtın ışıklandırması gözlerinizi parlatacak. Münih’in olmazsa olmazı olan bu binayı mutlaka görmeniz gerekir.

Neues Rathaus (Yeni Belediye Binası)

Neues Rathaus
Neues Rathaus

Münih dendiği zaman ilk akla gelen bu yapıt, mimar Georg ve Hauberrisser tarafından tasarlanmış olup Neo Gotik tarzdadır. Yapımı 1867-1908 yılları arasındadır. Meryem Ana Meydanının kuzey kısmında yer alan bu yapıtın, 80 metre yüksekliğe sahip kulesine çıkarak şehri inceleyebilirsiniz.

Frauenkirche (Meryem Ana Kilisesi)

Frauenkirche
Frauenkirche

Frauenkirche, Münih’in simgesi olarak bilinmekte olup, kubbeleriyle bir hayli dikkat çekmektedir. Bu yapıt 15. Yüzyılda yapılmış olup 99 metre yüksekliğinde kubbelere sahiptir. Bu kubbelere çıkmak için yapıtın güney kulesinde özel olarak yapılmış bir asansör vardır. Frauenkirche’nin bahçesinde Friedensengel heykeli bulunmaktadır ve bu heykel Alman- Fransız savaşlarından sonra yapılmıştır. Kilise içerisinde ise, Ludwig’in altın mezarını ve onlarca hazine görebilirsiniz. Her yıl Münih’ e gelen bütün turistler tarafından ziyaret edilen Frauenkirche, dünyaca ünlü yapıtlardan biridir. Münih’e gidip burayı görmeyen hiçbir turiste rastlayamazsınız.

 

 

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here