PAYLAŞ
namibya
namibya
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Ülke Toprakları geniş olmasına rağmen az oranlarda bir nüfusa sahiptir. Namibya nüfusunun büyük bir bölümü az olan şehirlerde ve güneye göre daha verimli topraklara sahip kuzey bölgeler de yaşamaktadır. Namibyalılar üçte biri ülkenin başkenti olan orta kısımlarda yaşamaktadır. Ülkenin güney topraklarında ise sadece %7 kısmı ikamet etmektedir. Ülkenin liman şehirleri hariç batısı ve namib çölü civarlarında yaşayan nüfus ise neredeyse yok denecek kadar azdır. Ülkede siyahlar ve beyazlar arasında yapılan ayrım güney Afrika’da ki kadar sert olmasa dahi her iki guruba ait insanların farklı mahallelerde yaşadığı incelenmektedir. Namibya’nın yerel halkı koruyucudur. Sade ve çok fazla açık olmayan giyim tarzlarına sahiptirler. Fakat izin almadan fotoğraf çekilmesine sert cevaplar verebilmektedirler. Aynı zamanda devlet binaları ya da askeri bölgelerde fotoğraf çekmek yasaktır.

namib çölü
namib çölü

Ülke mutfağında yerel kabileler de yemek pişirme teknikleri İngiliz, Afrikan, ve Alman etkiler ile şekillenmektedir. Yerel kabileler mutfağında ise meyve, yemiş ve sebze kullanılmaktadır. Ayrıca avcılık yerel halkın gıda tüketiminde önemli bir faktördür. Timsah etinden bufalo etine kadar çok fazla vahşi hayvan yerel kabileler tarafından pişirilmektedir. Alman kökenli mutfaklarda ise klasik bira ve schnitzele rastlanmaktadır. Buna etken ise ülke tarım konusunda çok fazla gelişememesinden dolayı mutfak da çok fazla gelişim gösterememiştir. Tütsülenmiş eti de çok fazla tüketmektedirler. Sebze meyve yanı sıra avakado, muz, portakal, mandalina, ananas, fıstık, domates, kivi, fasulye, soğan, patates, kereviz, tahıllardan darı, mısır, pirinç ve buğday yetiştirilmektedir.

nabimya başkenti
Oktoberks

Ülkede her sene mart ayında kutlamaları yapılan Ulusal Bağımsızlık Günü tüm ülkeye yayılan şenlikler bir festival havasından daha fazlası olduğunu göstermektedir. Aynı zamanda uzun seneler alman kültürünün de etkisinde kalmasının bir sonucu olan Almanların meşhur olan bira festivalleri de Oktoberks başkent Widhoek’ de ekim ayında kutlamaları yapılmaktadır. Ülkenin genel durumu sıcak ve kuru iklime sahip olmasından dolayı çöl bölgelerinde sıcaklık hakim olmaktadır. Kış aylarında ki sıcaklık ortalaması 25 derece ve üzeridir. Aralık ve ocak aylarında genel olarak bu derecelerde olan ülke geceleri donma raddesine kadar gelebilmektedir.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here