PAYLAŞ
Nevşehir Kapadokya
Nevşehir Kapadokya
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Sadece Türkiye’nin değil tüm Dünya’nın hayranlıkla gezdiği, filmlerin, dizilerin çekildiği ve belgesellerin yapıldığı Kapadokya her zamanki gibi büyüleyici bir şekilde Nevşehir‘de bizleri bekliyor. Bundan birkaç sene önce Kapadokya’ya gittiğimde tek kelimeyle hayran kalmıştım. Havası olsun, insanı olsun, doğa yapıları olsun Kapadokya sahip olduğu her şeyiyle insanı kendini hayran bırakmayı başarıyor.

Kapadokya
Kapadokya

Nevşehir Kapadokya Ulaşım

Uçakla gelmek isterseniz Nevşehir’de hava limanı var. Direk uçuş yoksa Kayseri Hava Limanı’na gelip buradan araba kiralayarak veya taksi, dolmuş gibi toplu taşıma araçlarından biriyle Nevşehir Kapadokya’ya ulaşabilirsiniz. Bilindiği üzere Kapadokya UNESCO Dünya Miraslar Listesi‘nde yer almaktadır. Bu yüzden ulaşım alternatifleri oldukça gelişmiştir ve bu konuda herhangi bir sıkıntı yaşamanız söz konusu değil.

Nevşehir Hava Limanı
Nevşehir Hava Limanı

Nevşehir Kapadokya Kalacak Yer

Eğer en sık ziyaret zamanı Nisan-Mayıs ve Eylül-Ekim aylarının dışında şehre gelmişseniz çok uygun fiyata herhangi bir otelde veya pansiyonda kalabilirsiniz. Ancak yılın bu zamanlarında çok fazla ziyaretçi geldiği için tatil planınızı çok önceden yapmakta fayda var.

Kapadokya Kalacak Yer
Kapadokya Konaklama

Nevşehir Kapadokya Gezilecek Yerler

Elbette akla ilk Peribacaları gelir. Kapadokya’ya gelip te Peribacalarını görmemek nerdeyse imkansız. Peribacalarını ister turla isterseniz Hava balonu ile görebilirsiniz. Hava balonları biraz tuzlu olsa da göreceğiniz manzaraya değer.

Peribacalarından çok uzak yerde olmayan Güvercinlik Vadisi yüzyıllardır güvercinlere ev sahipliği yapıyor.

Güvercinlik Vadisi
Güvercinlik Vadisi

Çömleklerin çok meşhur olduğu bu yerde kendi çömleklerinizi de yapabilirsiniz. Buraya gelen birçok turun ilk durağı Güray Müze olmaktadır. Burada çömleklere bakabilir, çömlekler hakkında bilgi alabilir ve akabininde kendi çömleğinizi yapmayı öğrenebilirsiniz.

Güray Müze
Güray Müze

Eğer peribacalarını böyle dolu dolu görmek istiyorum aralarından gezmek, onlara ellemek istiyorum diyorsanız Zelve Örenyeri tam da size göre demek. Buraya giriş son derece uygun olup fiyatı sadece 2 tl. Ayrıca içeride bir çay bahçesi mevcut. Paşabağ’ın 1 km ötesinde yer alan burası 3 vadiden oluşuyor. Burada 9. ve 13. yüzyılda Hristiyanlar yaşamış ve ilk din eğitimlerini burada vermişler.

Zelve Örenyeri
Zelve Örenyeri

Nevşehir’de gezilecek o kadar çok yer var ki yaz yaz yazmakla bitmez. Sizler için belli başlı yerleri bu kısa yazımızla anlatmaya çalıştık. Son olarak Nevşehir’e sevgilinizle veya eşinizle beraber gelmişseniz Aşıklar Tepesi sizin için unutamayacağınız bir yer olabilir. Özellikle partnerizle beraber balonlarla ile gezmek belki de bu tatilin en tatlı anılarından biri olacaktır 😉

Nevşehir Aşıklar Tepesi
Aşıklar Tepesi

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here