PAYLAŞ
Newscastle
Newscastle
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Şehrin asıl adı Newcastle upon Tyne’dir. Ancak halk arasında ve dünya çapında Newscastle olarak tanımlanmaktadır. Birleşik Krallık’ta bulunan Newscastle, yerel idare birimleri arasında yer almaktadır. Şehrin isminin ise Roma İmparatorluğu döneminde ilk olarak Pons Aelius olarak koyulduğu belirtilmektedir. İngiltere’yi Normanlar adına fetheden Normandiya Dükü, 1080’de Yeni Kale (New Castle) ismini vermiştir.

Köklü bir geçmişe sahip olan Newscastle tarihi binaları, kültürel aktiviteleri ve alışveriş merkezleri ile dikkatleri üzerine çekmektedir. Genellikle şehirde Victoria Stili adı verilen yani 2-3 katlı kırmızı tuğlalı evler bulunmaktadır. Nispeten küçük bir şehir olmasına rağmen oldukça gelişen Newcastle, Londra, Manchester, Birmingham, Edinburg, Glasgow, Liverpool, Leeds ve York gibi şehirlere doğrudan hızlı tren hattına sahiptir. Ayrıca direkt uçuş imkanlarının oldukça fazla olduğu bir uluslararası havalimanı bulunmaktadır. İngiltere oldukça pahalı bir ülkedir. Ancak Newcastle nispeten ucuz olarak adlandırılmaktadır.

Newscastle Nerededir?

newcastle
newcastle

İngiltere’nin kuzey doğu kısmında bulunan Newcastle, Tyre Nehri’nin de kuzeyinde bulunmaktadır. Şehirde İngilizce resmi dil olarak kabul edilmektedir. Ancak şehir genelinde Kernevekçe, İrlandaca, İskoçca, Galce, Manksça da konuşulmaktadır. Newcastle’da ise İngiliz Sterlini para birimi kullanılır.

Newcastle Gezilecek Yerler

Doğal bir güzelliklere sahip olan Newcastle, tarihi ile de dikkat çekmektedir. Newcastle’da gezecek çok fazla yer bulunmaktadır. İlk görmeniz gereken yerler arasında ise Tyne Nehri bulunmaktadır.

Tyne Nehri

Tyne Nehri
Tyne Nehri

321 kilometre uzunluğa ve 2 bin 145 kilometrekare havza alanına sahip olan Tyne Nehri, Newcastle’ın sembolü haline gelmiştir. Newcastle’a giden tatil severlerin ilk ziyaret ettiği yerler arasında Tyne Nehri de vardır. Nehrin üzerinde yer alan Tyne Köprüsü de mimarisi ve atmosferi ile dikkat çekmektedir.

Gateshead Milenyum Köprüsü

Gateshead Milenyum Köprüsü
Gateshead Milenyum Köprüsü

Newcastle’ın en çok turist çeken yerleri arasında bulunan Gateshead Milenyum Köprüsü, 25 metre sudan yüksekliğe, 126 metre uzunluğa ve 50 metre de yüksekliğe sahiptir. 17 Eylül 2001 yılında kullanıma açılmıştır.

Newcastle Cathedral

Newcastle Cathedral
Newcastle Cathedral

Şehrin tam kalbi olarak gösterilen Grainger Town üzerinde bulunan tarihi Newcastle Cathedral, mutlaka ziyaret edilmesi gereken ibadet haneler arasında bulunmaktadır. Bu yapı atmosferi, mimarisi ve ihtişamı ile dikkat çekmektedir.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here