PAYLAŞ
Norveç
Norveç
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Norveç, dünyanın en yüksek refah seviyesine sahip ülkesidir. Tam bir Avrupa ülkesi olan bu ülkede her ne kadar krallık olsa da demokrasi alanında çok büyük gelişmelerin yaşandığı bir yer. Burası daha önceleri Vikingler tarafından kurulmuş ve tarihi de 11. yüzyıla dayanıyor. 1949 yılında Nato’ya katılan ve ülkesindeki petrol ile doğalgaz rezervleri sayesinde bugünkü refah seviyesine ulaşan Norveç, kendisine yapılan Avrupa Birliği üyeliğini de reddetmiştir.

Norveç Gezilecek Yerler

Zengin 1000 yıllık geçmişi bulunan, doğalgaz ve petrolle zenginleşen bu ülkenin tarihi yapıları, fiyortları ve ülke yapılanması kendisini ilgi çekici kılıyor. Burayı geldiğinizde ve ayrıldığınızda iyi ki de Norveç ülkesini ziyaret etmişim diyeceğinizden emin olabilirsiniz.

Oslo

Norveç Oslo
Norveç Oslo

Dünya siyaseti açısından Oslo büyük bir önem taşımaktadır. Zira ülkemizin son dönemlerinde de adı sıkça duyulmaya başlanmıştır. Burası doğal zenginlik bakımından çok yüksekte olan bir şehir ve ülkeyi bu şehir besliyor desek abartmış olmayız. Tabi bu zengin şehirde geçmişse ait birçok tarihi yapıyı görmek mümkün. Bunlardan Akerhus Kalesi, müzeler, Kraliyet sarayı, Oslo Katedrali gibi yerler ilginizi fazlasıyla çekecektir.

Bergen

Bergen
Bergen

Burası ülkenin 2.büyük şehri ve Bergen batı fiyortlarını ziyaret etmek isteyenlerin favori konumunda yer alıyor.  Bir liman şehri olan Bergen fiyortlarıyla öne çıkıyor.

Lofoten Adaları

Lofoten Adaları
Lofoten Adaları

Norveç’e geldik te turistik yerler hani nerede diye sormayın zira Lofoten Adaları görüp görebileceğiniz en güzel yerlerden biri. Nordland bölgesinde yer alan Lofoten Adaları inanılmaz doğa güzelliklerine ev sahipliği yapıyor.

Preikestolen ve Trolltunga

Preikestolen
Preikestolen

Dağcılıkla aranız iyiyse Preikestolen kayalığı tam da size göre. 1-3 saat tırmandıktan sonra eşsiz bir manzarayla karşılacaksınız. Bir diğer kayalık bölge olan Trolltunga ise bir dağın yamacında bulunuyor ve 800 metrelik bir boşluktan oluşuyor. Burası fotoğraf çekilmek için harika bir yer.

Svalbard

Svalbard
Svalbard

Avrupan’nın bittiği yer olarak anılan Svalbard Kuzey Buz Denizine açılan bir yer. Kışları burada gün hiç doğmaz yazları ise gün hiç batmaz. Burada bir mevsim geçirmek psikolojinizi alt üst edebilir.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here