PAYLAŞ
Piazza Politeama
Piazza Politeama
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Adı eski Yunancada” Panormos” olan bu kadim şehir Sicilya Adası’nda bulunmaktadır. Milattan önce 8.yüzyılda kurulan bu şehir bölgesindeki dağlık alanlardan dolayı bir koridor görüntüsüne kavuşmuştur. Palermo altın çağını 11.yüzyılda Haçlı Seferleri ile burayı alan Vikingler zamanında yaşamıştır. Bu şehir 2018 yılı “Dünya Kültür Başkenti” seçilmiştir.

Mondello Plajı
Mondello Plajı

Denize girmeyi düşünürseniz insan sağlığına gerçekten zararlı kimyasallar içermektedir. Aralarından sadece “Mondello Plajı” yüzmek için elverişlidir. Burayı ziyaret etmek için en uygun zamanlar sıcaklığın henüz bastırmadığı zamanlar ilkbahar ve sonbahar mevsimleridir. Kışın sıcaklıklar zaman-zaman 10 derecenin altına inebilir. Yani kışları sert geçmez, genellikle ılıman geçer. Bu yüzden gezi için el verişli bir şehirdir.

Gezilecek Yerler

Palermo şehrini yürüyerek gezmenizi tavsiye ederim. Fakat yürümeyi sevmeyen turistler için şehir merkezindeki tarihi yerleri gezdiren tur otobüsleri de mevcuttur. Otobüsler “Piazza Castelnova Meydanı‘ndan” turlarına başlarlar.

Piazza Politeama

Piazza Politeama
Piazza Politeama

Bu alan şehrin en hareketli ve en renkli meydanıdır. Aynı zamanda yılbaşı etkinlikleri de bu alanda yapılmaktadır. Meydanda tiyatro binası, heykeller, restoranlar ve büfeler yer almaktadır. Buranın geniş caddelerinden alışveriş yapabileceğiniz onlarca mağaza bulunmaktadır. Ayrıca bu bölgede birçok kafe ve restoran bulunur.

Galleria d’Arte Moderna

Galleria d’Arte Moderna
Galleria d’Arte Moderna

Bu yapı 1910 yılında restore edilerek turistlerin gezebileceği bir yer haline getirilmiştir. Yapı 15. yüzyılda bir konut;  17.yüzyılda da manastır olarak kullanılmıştır. Tüccar “Gaspar Bonet”  tarafından yaptırılmıştır. Şu an bir müze olarak hizmet vermektedir. Bu müzede 176 resim ve 38 heykel vardır. Birinci katta 19. ve 20.yüzyıllara ait resimler bulunmaktadır. Bu resimler akdeniz manzaraları ve naturalizmi simgeleyen resimlerdir. 2. katta ise sembolizm,  modernizme ait resimler sergilenmektedir.

Theatro Massimo

Theatro Massimo
Theatro Massimo

1860 yılında Sicilya da Palermo şehri başkent olmuştur. Bundan sonra devam eden süre de ise çeşitli yatırımlar bu şehre yapılmıştır. İşte bu dönemlerde “Theatro Massimo” yapısı yapılmıştır.1874 yılında yapımına başlanıp 1897 yılında bitmiştir. Yüzey alanı 7730 metrekaredir. 1974 yılında restoresine başlanıp, 1999 yılında restoresi tamamlanır. Opera olarak hizmete açılır. Restorasyonunun bu kadar uzun sürmesinin nedeni pahalı maliyetidir.

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here