PAYLAŞ
Paris
Paris
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Eyfel Kulesi’yle dillere destan olan meşhur Paris, genellikle 3-4 gün gezme süresi alıyor. Paris’teki geziniz boyunca gezeceğiniz yerlerin sıralamasını yapmanız oldukça önemli. Yaptığınız sıralamada ön sıralara en önemli yerleri Paris’in olmazsa olmaz yerlerini eklemeniz gerekmektedir.

Eyfel Kulesi

Eyfel Kulesi
Eyfel Kulesi

Paris dendiğinde ilk olarak akıllara Eyfel Kulesi gelir. Şehrin simgesi olan Eyfel; 324 metre yüksekliğinde olup,1889 yılında yapılmıştır. Kule Evrensel Sergisi için kısa süreliğine yapılmıştı. Günümüzde ise sadece Paris’in değil, dünyanın  en ünlü yapılarından biridir. Kule üzerinde 3 adet seyir platformu mevcuttur. Buradan gece ve gündüz muhteşem Paris manzarasını izleye bilirsiniz. Eyfel Kulesi 80 katlı bir binayla aynı yüksekliktedir. Bu Kule Empire States binası yapılana kadar dünyanın en uzun yapıtı olmuştur.

Notre Dame Katedrali

Notre Dame Katedrali
Notre Dame Katedrali

Ülkenin en güzel ve tarihi kiliselerinden olan Notre Dame Katedrali eşsiz mimari yapıya sahiptir. Bu kilise Fransa’nın en önemli dini yapısı olup, şehrin merkezi olarak kabul edilir. Notre Dame Katedrali toplam 170 yılda yapılmıştır. Tasarımını Piskos Maurice de Sully yapmıştır.

Louvre Müzesi

Louvre Müzesi
Louvre Müzesi

Louvre Müzesi, dünyanın en önemli müzelerinden biri olup, sanatseverler için kaçırılmaması gereken bir yapıttır. Bütün dünyada meşhur olmuş Leonardo Da Vinci’nin Mona Lisa Tablosu da buradadır. Müzede yaklaşık olarak 35.000 eser sergilenmektedir.

Disneyland

Disneyland
Disneyland

Eğlenceli ve güzel bir zaman geçirmek için Disneyland birebirdir. Paris’in ünlü mimari yapıları kiliseleri ve müzeleri kadar meşhur olan Disneyland parkı şehir merkezinden 32 km uzaklıkta olup, çocukların değil, yetişkinlerinde çok keyifli zaman geçirmelerine olanak sağlıyor.

Sare Coeur Bazilikası

Sare Coeur Bazilikası
Sare Coeur BazilikasıSONY DSC

Muhteşem mimari görünüme sahip olan Sare Coeur Bazilikası Montmartre Tepesi’nde bulunmaktadır. Bu yapı, Paris’in en önemli dini yapılarından biridir.

Şanzelize Caddesi

Şanzelize Caddesi
Şanzelize Caddesi

Şanzelize Caddesi dünyanın en bilindik ve Paris’in en önemli caddelerinden biridir. Caddenin girişinde bulunan Zafer Takı da en az cadde kadar önemli olan tarihi bir yapıdır. Burada ünlü markaların mağazalarını, dünyaca ünlü kafeleri ,restoranları ziyaret ede bilirsiniz.

Pompidou Merkezi 

Pompidou Merkezi
Pompidou Merkezi

Pompidou Merkezi içerisinde, sergi alanları, mağazalar, kütüphane, restoran, kafe ve benzer yerler mevcut. Dünyanın en sıra dışı yapıtlarından biri olan bu yapıt sahip olduğu mimari yapısıyla görenleri hayrete getiriyor.

 

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here