PAYLAŞ
Eyfel Kulesi - Paris
Eyfel Kulesi - Paris
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Dünyanın en romantik şehirleri arasında gösterilen Paris, daima çiftlerin ilgi gösterdiği yer olmuştur. Paris’in nüfusu banliyöleri ile birlikte yaklaşık olarak 12 milyon civarındadır. Sen Nehri çevresine kurulan şehirde bulunan birçok yapı UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer almaktadır. Şehirde çok fazla Orta Çağ ve Roma eserleri görülmektedir. Açık hava müzesi olarak da adlandırılabilmektedir. 13.yüzyıldan günümüze ulaşan tarihi yapılarının yanı sıra 19.yüzyıla ait uzun bulvarlar, güzel binalar ve tarihi yapılar da bulunmaktadır.

Neoklasik mimarisi sayesinde dünyada moda şehri olarak da bilinen Paris’i gezerek görmek daha iyi olmaktadır. Binlerce turistin ziyaret ettiği Paris, orijinalliğini de korumayı başarmıştır. Sanat severler için de çok sayıda sanat galerileri, müzeler ve yapılar bulunmaktadır.

 Eyfel Kulesi
Eyfel Kulesi

Paris’in simgesi olarak Eyfel Kulesi gösterilir. Bu kulenin yanında ise Louvre Müzesi, Orsay Müzesi, Pantheon, Notre Dame Katedrali, Pompidou Merkezi ve Les Invalides bulunmaktadır. Her bütçeye uygun konaklama hizmetleri de bulabilirsiniz.

Paris Nerededir?

Paris,Fransa
Paris,Fransa

Fransa’nın başkenti olan Paris, İle-de-France bölgesinde bulunmaktadır. Sen Nehri’nin üzerine kurulan şehir, denize dökülen Sen Irmağı’nın 375 km içerisinde bulunmaktadır. Euro para birimi kullanılan Paris’te Fransızca konuşulmaktadır. Ancak turistik bir bölge olduğu için çok sayıda İngilizce konuşanı da bulabilirsiniz.

Paris’e Ne Zaman Gidilir?

Paris’in her mevsim ve yılın 12 ayı ziyaretçileri olmaktadır. Ancak genellikle yaz aylarında ve Noel zamanı daha fazla ilgi görmektedir. İklimi ise yarı okyanussal yarı kırsaldır. Atlantik Okyanusu’nun ılık ve nemli rüzgarları kışın havaların çok soğuk olmasını önler. Yılın 111 günü yağış alan Paris’te kışın sıcaklıklar ortalama 7-8 derece, yazın ise 25-30 derece arasındadır. Ağustos ve Temmuz ayları şehrin en sıcak olduğu aylar, Aralık ve Şubat dönemi ise en soğuk olduğu zamanlardır. Paris’e gitmek için en güzel aylar Nisan-Haziran arası ve Eylül-Kasım arası olarak gösterilmektedir.

Paris’e Nasıl Gidilir?

Yerli ve yabancı bir çok firma Atatürk Havalimanı’ndan Paris’e gitmektedir. Türk Hava Yolları ile de Paris’e direkt olarak uçuş yapmanız mümkündür. Yolculuk süresi ise yaklaşık olarak 3 saat 45 dakikadır.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here