PAYLAŞ
Pekin
Pekin
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Orijinal adı Beijing, genel ismi ise Pekin olan şehir Çin Halk Cumhuriyeti’nin başkentidir. Şanghay’dan sonra ülkenin en kalabalık şehri olarak gösterilir. 25 milyona yakın nüfusu ile de dünyanın en kalabalık 3.şehri olarak gösterilmektedir. Doğu Asya dillerinde ise Pekin, Kuzey Başkenti anlamını taşımaktadır.

Pekin
Pekin sıradışı binalar

Eğitim, kültür ve turizm açısından oldukça zengin olan Pekin’de, 91 üniversite vardır. Bu da şehrin eğitim seviyesini zirveye çıkarmıştır. Ayrıca önemli yatırımların yapıldığı bir metropol haline de gelmiştir. Dünyanın en eski yerleşim alanları arasında bulunan Pekin’de 250,000 yıl öncesine dayanan fosiller de bulunmuştur. İlk devlet kalıntılarının ise milattan önce 11.yüzyıla dayandığı belirtiliyor. Bir süre Moğol istilasına da uğrayan şehir, daha sonra tekrardan Çinlilere geçmiştir. Günümüze kadar da birçok yapıyı ve gelişmeyi sağlamıştır.

Peki sıradışı yapılar
Peki sıradışı yapılar

Şehirde bulunan fabrikalar havayı iyice bozmaktadır. Coğrafi olarak çok düz ve kurak bir yere kurulan Pekin’de çok fazla dağ ve yüksekliğe denk gelemezsiniz. Ekonomik açıdan da gelişmiştir ancak sıralamada Hong Kong ve Şanghay’dan sonra gelir. Yaşam standartları yüksek olan şehirde geniş bir ulaşım ağı da bulunmaktadır. Teknoloji oldukça gelişmiştir.

Pekin Nerededir?

Uzakdoğu ülkesi olan Pekin, Çin’in başkentidir. Komşuları Hebei ve Tianjin olan şehir ülkenin en kuzeyinde yer almaktadır. Şehirde Yuan para birimi kullanılmaktadır.

Pekin’e Ne Zaman Gidilir?

Pekin’de karasal bir iklim bulunmaktadır. Çöl ve güneyden gelen muson etkileri ve Sibirya’daki soğuk hava dalgaları şehrin iklimini etkilemektedir. Kışları oldukça sert geçmektedir. Pekin’e gitmek için en ideal zaman ise Nisan, Mayıs, Eylül ve Ekim ayı olarak gösterilmektedir. Eylül ve Ekim arasında çok sayıda turist Pekin’e gitmektedir.

Pekin’de Ulaşım İmkanları

Pekin’de ulaşım imkanları oldukça fazladır. Gelişmiş teknolojiye ve metro ağına sahiptir. Rehber eşliğinde şehri gezmeniz daha iyi olacaktır. Çünkü tabelalar genellikle Çinçe’dir. Taksiler çok pahalı değildir ancak genellikle metro tercih edilmelidir. Kalabalık yerlerde ise hırsızlığa karşı dikkat etmekte fayda var. Şehir genelinde ise otobüs, taksi, metro ve bisiklet sıkça kullanılmaktadır. Toplu taşıma araçları ise genellikle aşırı kalabalıktır.

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
İlgili etiketler : pekin

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here