PAYLAŞ
Cennet Tapınağı
Cennet Tapınağı
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Dünyanın en büyük üçüncü şehri olarak gösterilen Pekin, Çin Halk Cumhuriyeti’nin başkentidir. Kültürel, siyasi ve teknolojik bakımdan oldukça gelişmiş olan Pekin’de ulaşım ağı da çok geniştir. Köklü bir tarihe sahip olan şehirde çok sayıda tarihi yapılar ve eserler bulunmaktadır. Pekin’de UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunan birçok yapı vardır. Modern ve doğal alanları da yine sizi içine çekecektir.

Pekin’de Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler

Sizler de Pekin’e gitmeyi planlıyorsanız bu yerleri de mutlaka tatil planınıza eklemelisiniz.

Yasak Şehir

yasak şehir
Yasak Şehir

Çin hanedanlarından Ming ve Çing hanedanlıklarına ev sahipli yapan imparatorluk sarayı, günümüzde müze olarak kullanılmaktadır. Çin’in en iyi korunmuş tarihi yapıları arasında yer alan Yasak Şehir’de 72 hektarlık alana 980 bina kurulmuştur. Bu da onu dünyanın en büyük saray kompleksi yapmaktadır. 1987 yılında UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ne de dahil edilen Yasak Şehir, en büyük antik ahşap koleksiyonu olarak da seçilmiştir. Yılda ortalama 15 milyon ziyaretçi gelir. Bu da onu dünyanın en çok ziyaret edilen yapıları arasında yer almasını sağlıyor.

Cennet Tapınağı

Cennet Tapınağı
Cennet Tapınağı

Pekin’in Chongwen bölgesinde bulunan Cennet Tapınağı, Yasak Şehir’in de güneydoğusunda yer almaktadır. En görkemli yapıları arasında yer alan yapı, 267 hektarlık bir alana kurulmuştur. İmparator Zhu Di tarafından 1406 ile 1420 yılları arasında yaptırılmıştır. Edinilen bilgilere göre hasadın ve ürünlerin bereketli olması için dua edilen yer olarak gösterilmektedir. UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ne 1998 yılında girmiştir.

Yazlık Saray

Yazlık Saray
Yazlık Saray

İmparator ve ailesinin yazın konakladığı yerler arasında bulunan Yazlık Saray, gölün kıyısına inşa edilmiştir. Çevresinde ise doğa manzarası, göl ve sakin bir atmosfer bulunmaktadır. 1998 yılında UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ne dahil edilen yapı, 60 metre yüksekliktedir.

Çin Seddi

Çin Seddi
Çin Seddi

Çin’de ve Pekin’de gezilecek yerler denilince akıllara ilk olarak gelen yerler arasında Çin Seddi de bulunmaktadır. Ülkeyi Hunlara karşı korumak amacıyla yapılan Çin Seddi, 21,196 kilometrelik bir alana inşa edilmiştir. Bu da onu oldukça görkemli bir hale getirmektedir. Dünyanın 7 harikasından biri olarak listelerde yerini almıştır.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here