PAYLAŞ
polonya
polonya
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Polonya Avrupa’nın 312.679 km yüz ölçümü ile dünyada 69 büyük ülkeler arasında yer almaktadır. Polonya doğusunda bulunan şehirler batısın da yer alan şehirlerden güneyinde bulunan şehirlerden atmosfer, mimari ve şehircilik bakımından çok fazla farklılıklar içermektedir. Bu farklılıklar nedeni ise ülkenin karışık geçmişi ve doğu ile batı kültürlerinin ikisinden de etkilenmesinden dolayı olmaktadır. %35 civarında ki kısmı ormanlardan oluşan Polonya toprakları %50 kısmını tamamen tarıma ayırmaktadır. Polonya topraklarının yalnızca %15 şehirlere bölünen irili ufaklı göller ile 23 ulusal park yer almaktadır. Polonya dünya ortalamasında iki kat fazla kömür rezervlerine sahip ülkeleri arasında yer almaktadır. Aynı zamanda Avrupa da en nadir büyükbaş hayvan besleyen ülkeler arasında da yer almaktadır.

polonya'da tarım
polonya’da tarım

Orta Avrupa da bulunan Polonyanın batı tarafında Almanya güneybatısı Çek Cumhuriyeti, güneyinde Slovakya, kuzey doğusunda Rusya federasyonu ve Litvanya, doğusunda Belarus, güney doğusunda Ukrayna ve kuzeyinde Baltık denizi yer almaktadır.  Ülkeye gitmek için en uygun zaman mayıs, eylül, ve ekim dönemleri uygun olmakla beraber aynı zamanda haziran ayları da tatil veya geziler için uygun zamanlardır. Bu aylarda ülke ılıman olduğu kadar aynı zamanda kültürel aktivitelerinde çok fazla olduğu zamanlar arasında yer almaktadır. Genel olarak sonbahar başlangıcı ve ilk bahar sonu ülkeyi tanımak ve gezmek için en uygun zamanlar arasında yer almaktadır.

kış aylarında polonya
kış aylarında polonya

Kış aylarında çok fazla soğuk olan ve karlar altında kalan ülkenin manzarası görmeye değerdir. Yaz aylarında ise sıcaklık ortalaması yüksek olmasından dolayı ülke gezilerine gidenler sıcak olmasından dolayı şikayetçidir ve önerilmese de sıcak havalardan hoşlananlar için uygun bir ortamdır. Polonya’nın resmi dili lehçe dünya çapında 50 milyon kişi tarafından konuşulmakta ve öğrenilen diller arasında yer alırken bu sayı ortalaması günden güne artmaktadır. Ülkede genç kesim olarak İngilizce dili tercih edilmiş ve daha fazla konuşulmaktadır. Ayrıca Almanya’ nın sınır komşusu olması nedeniyle Poznan ve civarında Almanca dili de tercih edilmektedir. Eski Sovyetlerin baskıları nedeniyle yaşlı kesim çok fazlası da Rusça tercih etmektedir.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here