PAYLAŞ
Porto Riko
Porto Riko
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

ABD’ye bağlı fakat içişlerinde bağımsız olan bir özerk bölge olan Porto Riko, eski bir İspanyol sömürgesidir. ABD pasaportu kullanan ülkeye gitmek için ABD vizesinin alınması gerekir. Turistik amaçlı tatilcilerin en çok tercih ettiği yerler arasındadır.

Porto Riko Nerededir?

Porto Riko Nerededir?
Porto Riko Nerededir?

Karayipler Denizi’nin kuzeydoğusunda bulunan ülke, Dominik Cumhuriyeti’nin doğusunda yer alır. İspanyolcada zengin liman anlamını taşır.

Porto Riko’ya Ne Zaman Gidilir?

Bölgede tropikal bir iklim egemendir ve yıllık hava sıcaklığı yaklaşık 27 derecedir. Yaz aylarında çok daha sıcak olan bölgeye ilkbahar aylarında gidebilirsiniz.

Porto Riko’ya Nasıl Gidilir?

Ülkemizden direkt uçuş bulunmamaktadır. Ülkenin başkenti San Juan’da bir havalimanı bulunmaktadır fakat bu bölgeye gidebilmek için birden fazla aktarmalı uçuş yapılması gerekmektedir. En kolay yolu ise ABD üzerinden yapılan aktarmalı uçuşlardır.

Porto Riko’da Gezilecek Yerler

Ülkenin başkenti San Juan’da mimari ve kültürel anlamda birçok gezilecek yer bulunmaktadır. En önemli yer ise eski San Juan şehridir. İki katlı renkli olan evler demir ve ahşap işlemeler kullanılarak yapılmıştır. Ayrıca El Yunque Yağmur Ormanları, Bautista Katedrali, Sanat Müzesi, San Jose kilisesi ve Jose miguel Agrilot Coliseum müzesi bölgedeki gezilecek yerler arasındadır.

El Yunque Yağmur Ormanları
El Yunque Yağmur Ormanları

Porto Riko gezi rehberi konusunda en çok dikkat çeken yerlerden olan El Yunque Yağmur Ormanları, San Juan bölgesinin dışında, Rio Grande’de bulunmaktadır. Dünyanın en güzel yağmur ormanlarından biri olma özelliğini taşımaktadır. Eski şehir de yer alan Colon Meydanı da mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir. Kristof Kolomb’un heykelinin de bulunduğu bu meydanda bölgenin en eski katedralleri de bulunuyor.

Porto Riko Mutfağı

casabe
casabe

Bölge halkı en çok tropik bitki köklerini tercih etmektedir. Ayrıca casabe adı verilen ekmek yuca ile birlikte yapılır. Yer fıstığı, ananas ve balkabağı yemeklerde kullanılan en önemli malzemelerdir.

Porto Riko Festivalleri

Heinekenn Caz Festivali
Heinekenn Caz Festivali

Bölgenin en önemli üç kültürel etkinliği Casals Festivali, Heinekenn Caz Festivali ve Dünya Salsa Kongresidir. Her yıl düzenli olarak gerçekleştirilen bu etkinlikler, Porto Riko gezi rehberi olarak tavsiye edilmektedir.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here