PAYLAŞ
St.Nicholas Kilisesi
St.Nicholas Kilisesi
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Çek Cumhuriyeti’nin başkenti ve en büyük şehri olan Prag Orta Avrupa’nın da gotik kraliçesi olarak gösterilmektedir. Gizemli bir atmosfere sahip olan Prag’ın nüfusu ise 1 milyon 250 bindir. Çek dilinde Praha olarak söylenen şehir, Şehirlerin Anası, Altın Kent ve Avrupa’nın Kalbi olarak da gösterilmektedir.

Prag Gezilecek Yerler

Prag küçük olmasına rağmen çok iyi yapılanmıştır. Oldukça köklü bir geçmişe de sahip olan Prag’da çok sayıda kale, kilise, katedral ve müze bulunmaktadır.

Astronomik Saat

Astronomik Saat
Astronomik Saat

1410 yılında inşa edilen bu saat, dünyanın en eski çalışan saati olmaktadır. En ilgi çeken yapılar arasında yer alan Astronomik Saat çeşitli onarım çalışmalarından da geçmiştir. Saat 12 burcu ve 12 saat dilimini göstermektedir.

St.Nicholas Kilisesi

St.Nicholas Kilisesi
St.Nicholas Kilisesi

Prag’da en çok ilgi gören yerler arasında St.Nicholas Kilisesi de yer almaktadır. Bu kilise ayrıca bir dönem Mozart’ın org çaldığı yer olarak da bilinmektedir. Yeşil kubbesi ise onu tasarım konusunda çok özel yapmaktadır.

Prag Nerededir?

Prag harita
Çek Cumhuriyeti Harita

Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag Orta Avrupa’daki Orta Bohemya Bölgesi’nde bulunmaktadır. Prag’ın komşu ülkeleri ise Slovakya, Polonya, Almanya ve Avusturya’dır.

Çek Kronu para birimi kullanılan Prag’da, Çekçe dili konuşulmaktadır. Ayrıca turistik bölgelerde İngilizce de konuşulmaktadır.

Prag’a Ne Zaman Gidilir?

Prag’da dört mevsim yaşanmaktadır. Ilıman bir kara iklimine hakim olan Prag ilkbahar ve sonbahar arasında en çok ziyaret edildiği dönemi yaşamaktadır. Baharda düzenlenen festivaller de şehri canlı tutmaya yetiyor. Denize kıyısı olmayan bu şehirde kış ile yaz arasındaki sıcaklık farkı da daha fazla olmaktadır. En soğuk ayı Ocak, en sıcak ayı ise Temmuz olarak gösterilmektedir. Kışlar ise çok sert geçtiği için turistler tarafından fazla tercih edilmemektedir.

Eğer sizler de en ideal dönemde gitmek istiyorsanız, Haziran ayında Prag kentine bilet alabilirsiniz. Prag ile Türkiye arası uçakla 2,5 saattir. Ayrıca karayolu ile de gidilebilmektedir. Prag aşırı derece büyük bir şehir değildir. Bu da Prag’ı yürüyerek gezmeniz için iyi bir avantajdır. Ancak yine de ulaşım kullanmak isterseniz geniş imkanlar sizi beklemektedir.

 

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
İlgili etiketler : prag hangi ülkede

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here